Materiał Partnera Nasycanie drewna impregnatami to niezawodne funkcjonowanie i brak uszkodzeń

Nasycanie drewna impregnatami to niezawodne funkcjonowanie i brak uszkodzeń

W warunkach naturalnych drewno jest częścią ekosystemu, jakim jest las. Normalnym jest wiec fakt, że słońce, wilgoć, owady, grzyby rozkładają je z czasem na czynniki pierwsze, aby mogło stać się częścią runa leśnego i służyć za pożywienie, schronienie czy zabezpieczenie żyjącym w lecie organizmom. Dlatego wykorzystując drewno w budownictwie, produkcji mebli czy ozdób należy bezwzględnie zaimpregnować.

Co oferują firmy zajmujące się zabezpieczaniem drewna?

Takie firmy jak  Nasycalnia Podkładów S.A. Produkcja sprzedaż tarcicy i więźby dachowej .  Zwykle mają wieloletnie doświadczenie i szeroką ofertę dotyczącą impregnacji i nie tylko. Impregnacja to nic innego, jak nasycenie drewna specjalnie przeznaczonym do tego środkiem w celu jego ochrony przed różnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Już w starożytnym Egipcie wyjątkowo cenne wyroby z drewna nasączano olejem cedrowym, by dzięki temu dłużej zachowały swój wygląd i właściwości. Przez wiele stuleci do impregnacji drewna przemysłowego stosowano przetwory smoły drzewnej i węgla kamiennego. Dziś wybór środków ochrony drewna jest dużo szerszy i sięga od naturalnych olełów po specjalnie do tego przeznaczone substancje na bazie specjalnie opracowanych mieszanek żywic.

Podobnie techniki impregnacji drewna zmieniły się i dają dużo większe możliwości. Skuteczność impregnacji zależy w głównej mierze od głębokości przesycenia drewna impregnatem, a to z kolei zależy od:

  • właściwości środka impregnacyjnego,
  • metody impregnacji,
  • wilgotności drewna.

Wybierając metodę i impregnat warto wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak gatunek (stopień twardości) drewna, przeznaczenie danego impregnatu oraz sposób użytkowania zabezpieczanego drewna (wewnątrz lub na zewnątrz). Nasyca się podkłady kolejowe i słupy energetyczne oraz więźby dachowe. Przetrwają wtedy dziesiątki lat.

Dlaczego zabezpiecza się drewno poprzez nasycenie impregnatami?

Na drewniane elementy użytkowane na zewnątrz oddziałują przede wszystkim negatywne czynniki atmosferyczne. Elewacja, meble ogrodowe czy deski niezadaszonego tarasu wystawione są na działanie deszczu i wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur. Duże jest też ryzyko powstawania i rozwoju biokorozji, zagnieżdżenia się owadów. Konieczna jest ponadto ochrona drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami itd. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno szybko zaczęłoby niszczeć, chłonąć wodę, wykrzywiać się, w końcu pękać. Impregnacja nie jest więc kwestią opcjonalną, a w zasadzie naszym obowiązkiem, jeśli tylko zależy nam na tym, aby drewniane elementy na zewnątrz posłużyły dłużej niż przez jeden czy dwa sezony. Impregnujemy surowe drewno i naszym celem jest zabezpieczenie go przed grzybami pleśniowymi, sinizną, grzybami powodującymi głęboki rozkład drewna oraz owadami i technicznymi szkodnikami drewna.

Opracowanie:

Nasycalnia Podkładów S.A. w Koźminie Wlkp.

Koźmin Wielkopolski , Towarowa 5

Podziel się