Materiał Partnera Narzędzia wykorzystywane do piaskowania

Narzędzia wykorzystywane do piaskowania

Piaskowanie to bardzo popularna metoda usuwania zabrudzeń lub lakierów z powierzchni, ale też matowienia czy zdobienia szkła oraz innych materiałów jak kamień, tworzywa sztuczne, metal czy drewno. Do wykonania piaskowania używa się piaskarek. Dostępne jest kilka rodzajów tego narzędzia, a ich wykorzystanie zależy od pożądanego efektu końcowego oraz obrabianego materiału.

Piaskowanie pyłowe i bezpyłowe

Piaskowanie pyłowe to kolejna metoda piaskowania. Wykorzystuje się w niej pistolety ciśnieniowe lub inżektorowe. Pistolety podłącza się do ścierniwa o pojemności nawet 200 litrów. Ścierniwo miesza się z powietrzem, a następnie jest podawane do dyszy pistoletu pod ciśnieniem. Praca z wykorzystaniem pistoletu powinna odbywać się w pomieszczeniach wyposażonych w specjalne wyciągi pyłów lub na zewnątrz. Ważna jest też ochrona pracownika, który wykonuje piaskowanie. Powinien on być wyposażony w kombinezon z hełmem lub posiadać specjalną maskę pochłaniającą pył lub kurz. Ponadto przy dłuższej pracy niezbędne będzie zastosowanie systemu podającego świeże powietrze, co znacznie ułatwi pracę. Podczas piaskowania wydobywa się hałas, który może być bardzo szkodliwy dla uszu. Dlatego zaleca się stosowanie słuchawek.

Piaskowanie bezpyłowe odbywa się w piaskarkach kabinowych. Mają one zamknięty obieg ścierniwa lub głowica piaskująca jest zabezpieczona szczotką, która chroni przed pyleniem. W kabinie zamontowany jest specjalny system odsysający pył, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymywana jest względna czystość. Piaskarki bezpyłowe są znacznie bardziej bezpieczne i można je wykorzystywać do piaskowania na przykład szkła.

Piaskowanie kabinowe

Piaskowanie kabinowe jest szybkie i odbywa się wewnątrz kabiny. Człowiek odsługuje jedynie piaskarkę poprzez jej włączenie, wyłączenie oraz umiejscowienie przedmiotu w jej środku. Piaskowanie odbywa się mechanicznie. Na rynku dostępne jest wiele rozmiarów piaskarek kabinowych od bardzo małych po przelotowe, których najwięcej jest w zakładach zajmujących się obróbką szkła. W piaskarkach kabinowych głowica do piaskowania jest zabezpieczona uszczelką szczotkową, która zabezpiecza ścierniwo oraz pyły przed wydostaniem się na zewnątrz. Urządzenia kabinowe są mobilne, więc mogą znaleźć zastosowanie zarówno w mniejszych jak i większych zakładach. Ponadto piaskarki są tanie w utrzymaniu i nie zużywają wiele sprężonego powietrza, a wykonanie usługi piaskowania jest szybki i bardzo skuteczne.

Opracowanie:

Malmet Mirosław Wągrowski

Popęszyce 48

Podziel się