Materiał Partnera Najpopularniejsze rodzaje łożysk i ich zastosowanie

Najpopularniejsze rodzaje łożysk i ich zastosowanie

Nie ulega wątpliwości – łożyska to jedne z najistotniejszych elementów maszyn i pojazdów mechanicznych. Łożyska stanowią podstawę zdecydowanej większości systemów funkcjonujących w każdym urządzeniu i pojeździe. Ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, a mnogość rodzajów może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto dokładnie zastanowić się, jakie łożyska najlepiej spełnią swoją funkcję w konkretnym przypadku, a w razie wątpliwości poprosić o poradę doświadczonego fachowca.

Gdzie znajdziemy łożyska?

Łożyska z pewnością ułatwiają nam życie, gdyż skutecznie napędzają pojazdy i różnego typu urządzenia mechaniczne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak powszechne są łożyska. Znajdziemy je między innymi w urządzeniach gospodarstwa domowego – w odkurzaczu i pralce, w sprzęcie sportowym takim jak rolki oraz w maszynach budowlanych – betoniarkach, walcarkach i innych. Oczywiście stanowią one także ważny element samochodów, koparek i ciężarówek. Łożyska gwarantują płynny i cichy ruch obrotowy. Jakie łożyska znajdziemy na rynku?

Rodzaje łożysk        

W ofercie sklepów znajdziemy różne rodzaje łożysk. Do najpopularniejszych należą między innymi łożyska kulkowe, które charakteryzują się prostą, nierozłączną konstrukcją. Są wyjątkowo wytrzymałe i znakomicie sprawdzają się w pracy przy dużych prędkościach. Poza tym są proste w obsłudze, uniwersalne i dostępne w wielu różnych rozmiarach. Powszechnie stosowane są także łożyska stożkowe, które wykorzystywane są do przenoszenia złożonych obciążeń poprzecznych oraz wzdłużnych. Często używane są również łożyska walcowe, które dzięki liniowej powierzchni styku między wałeczkiem a bieżnią są w stanie przenosić znacznie większe obciążenia promieniowe niż inne rodzaje łożysk. Przy odpowiedniej eksploatacji łożyska będą działać sprawnie nawet przez 30 lat. Niezależnie od tego, jakich łożysk szukamy, pamiętajmy, żeby zamawiać je w sprawdzonej firmie, która cieszy się renomą w branży jak Hurtownia Techniczna Walor w Kolbuszowej, w województwie podkarpackim. W ofercie firmy znajdziemy bogaty wybór łożysk, łańcuchów i innych artykułów przemysłowych najwyższej jakości. 

Łożyska są niezbędne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ruchem i obciążeniami. Pamiętajmy, żeby sprawdzić parametry łożysk przed ich zakupem i upewnić się, że nabywamy produkt, który spełni nasze oczekiwania. W końcu łożyska różnią się nie tylko rozmiarem, ale także podstawą konstrukcyjną, technologią i materiałem wykonania, wytrzymałością oraz innymi istotnymi parametrami.

Podziel się