Materiał Partnera Najpopularniejsze elementy automatyki przemysłowej

Najpopularniejsze elementy automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa umożliwia zoptymalizowanie procesów produkcji, a co za tym idzie - znacznie sprawniejsze działanie oraz zwiększona wydajność zakładów pracy. W niektórych zakładach dobrze zaprojektowany system automatyki przemysłowej jest niezbędny. Jednym z najpopularniejszych elementów automatyki przemysłowej jest sterownik PLC. Co jeszcze warto wiedzieć o elementach automatyki przemysłowej? Co musisz wiedzieć o sterowniku PLC? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Sterownik PLC - co musisz wiedzieć?

Wszystkie urządzenia wykonawcze znajdujące się w dużych zakładach produkcyjnych zazwyczaj połączone są z najwyższej jakości sterownikami PLC. Jednak należy pamiętać, że uprzednio powinny być one odpowiednio zaprogramowane - tylko dzięki temu możliwe będzie wdrożenie automatyki przemysłowej do danego zakładu pracy. Działa to w ten sposób, że w programie zostają zapisane konkretne zadania, które następni są realizowane w trybie pracy cyklicznej - za pomocą sterownika PLC. Ważne jest, aby wdrożeniem odpowiedniego systemu do tego typu urządzenia, zajął się profesjonalista. Takich profesjonalistów znajdziemy m.in. w firmie Nivelco-Poland. To firma, która została założona w 1982 roku w celu skoncentrowania się na produkcji przemysłowych produktów do pomiaru i kontroli poziomu.

Systemy wizualizacji

Przebieg konkretnych procesów technologicznych mających miejsce w przedsiębiorstwie produkcyjnym powinien być zawsze kontrolowany. Istnieją do tego specjalistyczne systemy informatyczne, które zbierają najważniejsze pomiary, jak i również zajmują się ich wizualizacją. Posiadając systemy informatyczne SCADA - czyli Supervisory Control And Data Acquisition (których programowaniem zajmują się specjalistyczne firmy), możemy również zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywanych działań dzięki alarmowaniu. Innymi atutami takiego rozwiązania są też sterowanie procesami, czy archiwizacja danych. Należy jednak pamiętać, że wdrożenie tego rodzaju systemu jest możliwe tylko dzięki firmom zajmującym się tego typu elementami automatyki przemysłowej.

Warto również zaznaczyć, że profesjonaliści z dziedziny automatyki przemysłowej, zajmują się także wykonywaniem paneli sterowniczych HMI - czyli urządzenia, które umożliwiają kontrolowanie funkcjonowania innych składników systemu. Takie rozwiązanie również umożliwia wizualizację kontrolowanych procesów, co wpływa znacząco na polepszenie ich wydajności i nadzorowanie poprawnego działania danych urządzeń wchodzących w skład układu.

Opracowanie:

Nivelco-Poland sp. z o.o.

Gliwice , Chorzowska 44b

Podziel się