Materiał Partnera Najładniejsze schody z drewna

Najładniejsze schody z drewna

Schody w domu czy w mieszkaniu to nie tylko element użytkowy. Często pełnią one także rolę dekoracyjną, szczególnie, jeśli są odpowiednio wyeksponowane, stanowią na przykład część salonu, a nie są tylko wciśnięte w klatkę schodową. Można stosować różne konstrukcje schodów, dowolnie je łączyć z elementami dodatkowymi, choćby z hartowanym szkłem, najlepiej jednak, zdaniem autorów artykułu, prezentują się schody drewniane – i to w wielu odsłonach.

O czym pamiętać decydując się na drewniane schody?

Schody drewniane mogą się opierać na konstrukcji metalowej, żelbetowej, lub drewnianej. Elementy dekoracyjne, jak balustrady, także mogą być wykonane z materiałów innych niż drewno, bądź również z drewna. Jest to materiał najbardziej uniwersalny, który może stanowić zarówno część konstrukcyjną schodów, jak i być same w sobie piękną ozdobą. Ważne jest to, by stylistycznie pasowały do aranżacji całego mieszkania, dlatego zanim się zdecydujemy, trzeba rozważyć wiele czynników. Drewno zastosowane jako materiał wykończeniowy daje dużą swobodę, jeśli chodzi o formę i kształt schodów. Można wykonać schody drewniane w stylu nowoczesnym, z drewna litego lub klejonego, można też zastosować elementy tradycyjne, dostępne w katalogu firm sprzedających wyroby z drewna, takie jak toczone tralki i profilowane balustrady. Wybór gatunków drewna, które możemy zastosować też jest szeroki i oferta różni się zarówno twardością materiału, kolorem i usłojeniem, a ponadto sposobem zabezpieczenia materiału za pomocą lakieru, bejcy lub oleju, który także wpływa na jego wygląd.

Kiedy montować schody drewniane?

Wykonanie schodów drewnianych jest korzystne także z tego względu, że w odróżnieniu od schodów żelbetowych, nie muszą być wykonane w trakcie budowy budynku, lecz można je zmontować później, już w fazie wykańczania. Dostarczane są na budowę w formie gotowych elementów i dopiero wtedy składane, wystarczy je zamówić kilka tygodni wcześniej, na przykład w firmie Trans-Mat, która dysponuje szeroką ofertą elementów schodowych. Wybierając moment montażu schodów drewnianych, dobrze jest pamiętać o tym, że materiał, z którego są wykonane jest podatny na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Dlatego dobrze jest zamontować je wtedy, kiedy górny poziom domu czy mieszkania jest już wykończony. Nie ma wtedy ryzyka, że obije się je wnosząc ciężkie meble, albo zachlapie gipsem przy kładzeniu posadzki. Nie będą też chłonąć wilgoci technologicznej, jeśli zastaną zamontowane po wykonaniu posadzek. Drewniane schody wymagają uwagi podczas użytkowania, wymagają też pielęgnacji, aby utrzymały swój elegancki, świeży wygląd. Są droższe od schodów betonowych zarówno w wykonaniu, jak i w konserwacji. Ale rekompensują to z nawiązką ciepłym, domowym wyglądem.

Opracowanie:

Szczotka Jerzy Trans-Mat

Klembów , Miła 1

Podziel się