Materiał Partnera Najczęstsze usterki w młotowiertarkach

Najczęstsze usterki w młotowiertarkach

Prace remontowe czy budowlane wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu w tym licznych elektronarzędzi. Niestety ze względu na środowisko pracy, obciążenia i różnorodność materiałów ulegają one często uszkodzeniom lub usterkom. Przykładem może być młotowiertarka, jedno z najbardziej obciążonych elektronarzędzi. W przypadku wystąpienia problemów z działaniem warto udać się do wyspecjalizowanej firmy, która w szybki i łatwy sposób usunie usterkę.

Słabe działanie udaru najczęstszą usterką

Młotowiertarka to narzędzie, które najczęściej trafia do naprawy. Najczęściej jest to spowodowane nadmierną eksploatacją lub nieumiejętnym wykorzystaniem sprzętu na budowie. Jedną z najczęściej pojawiających się usterek w młotowiertarce jest słabe działanie udaru elektronarzędzia. Zazwyczaj źródłem problemu jest zużyta i nieszczelna pneumatyka, wytarte oringi na tłoku lub brak smarowania i uszczelnienia. Aby zdiagnozować przyczynę uszkodzenia należy zdjąć osłonę elektronarzędzia, a następnie oczyścić mechanizmy ze smarów. Następnie każdy element wewnątrz urządzenia wymaga dokładnej weryfikacji pod kątem braku wytarć, mikropęknięć lub innych uszkodzeń. Uszkodzone elementy należy wymienić i zastosować nowy smar.

Wypadania elektronarzędzia z uchwytu

Młotowiertarka podczas pracy jest narażona na mikro drgania. Te powodują ścieranie się elementów odpowiedzialnych za mocowanie (sworzni i kulek) co jest przyczyną wypadania narzędzia z uchwytu SDS-plus lub SDS-max. Elementy te są odpowiedzialne za trzymanie wiertła albo dłuta w uchwycie. Są to elementy, które zużywają się najczęściej, zatem niezbędna jest odpowiednia ich eksploatacja i systematyczne smarowanie. Nieprawidłowe użytkowanie głowicy może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu udaru pneumatycznego, a to jest już bardzo poważna usterka.  W przypadku jeśli doszło do wypadnięcia osprzętu młotowiertarki niezbędna jest wymiana całej głowicy SDS.

Iskry i strzelanie z silnika

Przyczyna iskrzenia narzędzia może być spalony silnik lub zużyte szczotki silnika, które są najczęstszą usterką eksploatacyjną elektronarzędzia. Koszt wymiany szczotek jest niewielki, a przy okazji ich wymiany warto zrobić całościowy przegląd urządzenia co pozwoli w przyszłości uniknąć dodatkowych kosztów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas