Artykuł sponsorowany Najczęstsze usterki sprężarek śrubowych

Najczęstsze usterki sprężarek śrubowych

Sprężarki, fachowo nazywane kompresorami powietrza, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, branży metalurgicznej, a nawet w gospodarstwach domowych. Ich zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu i wprawienie go w obieg. Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów sprężarek, a najbardziej popularne są urządzenia śrubowe. Mimo niskiego kosztu zakupu czasami wymagają naprawy. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze usterki sprężarek śrubowych.

W jaki sposób działają sprężarki śrubowe?

We wszystkich kompresorach powietrza najważniejszą częścią jest komora sprężania. W sprężarkach śrubowych stanowi ją przestrzeń utworzona przez dwie, zazębiające się wirniki o śrubowym kształcie. Komora składa się z:

  • wału napędowego,
  • wirnika o uzębieniu zewnętrznym,
  • wirnika o uzębieniu wewnętrznym,
  • pokrywy łożyskowej,
  • uszczelnienia wału,
  • łożyska.

Filtr sprężarki śrubowej zasysa powietrze z otoczenia. Następnie gaz przepływa przez regulator ssania, a do komory dociera olej, który zapewnia smarowanie i chłodzenie. W następnym etapie olej jest separowany i wytrącany, a powietrze przepływa przez filtr do chłodnicy. W taki sposób ze sprężarki, przez odpowiedni przewód wydobywa się schłodzony gaz pod wysokim ciśnieniem.

Specjaliści z firmy Kompresjan wyjaśniają: Na rynku można spotkać bardziej nowoczesne modele sprężarek śrubowych, w których nie wykorzystuje się oleju. Aby uzyskać wysokie ciśnienie gazu, potrzebny jest w nich system kilku śrubowych elementów sprężających.

Usterki w sprężarce śrubowej

Najczęstsze usterki w tego typu kompresorach dotyczą wirników, czyli systemu śrub. Muszą być wykonane z jak największą precyzją, a na powierzchniach pokryw końcowych wymagane jest zachowanie szczelności. Z upływem czasu śruby ulegają ścieraniu, stają się też coraz bardziej szczelne, przez co wydajność sprężania powietrza zmniejsza się. Ta usterka sprężarki śrubowej najczęściej wymaga wymiany lub regeneracji wirnika, dlatego ważna jest odpowiednia eksploatacja urządzenia.

Inną, poważną usterką jest uszkodzenie łożyska. Co ważne, wymiany nie można dokonać samodzielnie – potrzebna jest pomoc specjalisty. Kompresory śrubowe są wyposażone w kilka par łożysk tocznych, które trzeba wymieniać co około 20 tysięcy godzin pracy. W przeciwnym wypadku może dojść do tworzenia się luzów łożyskowych, co często skutkuje uszkodzeniem śrub lub całego urządzenia.

Uszkodzenia w sprężarce śrubowej mogą dotyczyć też silnika, zaworów, wężów lub połączeń. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie poddawać urządzenie przeglądom technicznym w sprawdzonym serwisie. Specjaliści sprawdzają stan wszystkich podzespołów kompresora, ale też filtrów oraz oleju.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas