Artykuł sponsorowany Najczęstsze awarie techniczne pomp do wtryskarek

Najczęstsze awarie techniczne pomp do wtryskarek

Wykorzystywanie hydrauliki siłowej w przemyśle maszynowym pozwala na przenoszenie jednorazowo nawet do kilkuset ton. Dzięki układom rur, węży, rozdzielaczy i siłowników możliwe jest precyzyjne sterowanie takimi maszynami. Pompa hydrauliczna to podstawowy element układu hydraulicznego, odpowiedzialny za przekazanie energii dostarczanej na wał pompy do odbiorników, za pośrednictwem oleju hydraulicznego. Maszyny w branży budowlanej i przemysłowej napędzane za pomocą ciśnienia hydrostatycznego muszą działać bezawaryjnie bez względu na wiek, dlatego naprawy oraz regenerację agregatów hydraulicznych, pomp, silników i pozostałych elementów hydrauliki należy zlecać najlepszym specjalistom w tej dziedzinie.

Zużycie pomp do wtryskarek

Pompy hydrauliczne do wtryskarek różnią się głównie sposobem sterowania w stosunku do pomp hydraulicznych stosowanych w układach pozostałych maszyn. Często wyposażone są bowiem w zawory proporcjonalnie sterowane, a ich układ sterujący jest czuły na reakcję układu hydraulicznego na przesterowanie.

Główną przyczyną zużycia pomp do wtryskarek w układzie hydraulicznym jest (obok zanieczyszczeń) zużycie zachodzące w wyniku kawitacji. Zużycie tego rodzaju wynika przeważnie z nieprawidłowego odpowietrzenia pompy, gdy za duża ilość powietrza znajduje się w obszarze zasysania pompy. Należy zwrócić uwagę czy filtr ssawny jest dobrze zakonserwowany i nie jest zaklejony resztkami oleju. Decydującym czynnikiem jest przy tym prawidłowe odpowietrzenie pompy przy rozruchu.

Odpowietrzenie pomp hydraulicznych jest z zasady konieczne przy uruchomieniu maszyny, po wymianie pompy, po wymianie oleju oraz po dłuższym przestoju maszyny. Prawidłowe odpowietrzenie systemu zabezpiecza cały układ hydrauliczny. Następstwem kawitacji jest nie tylko uszkodzenie pompy. Pod wpływem wysokiej temperatury olej ulega w znacznym stopniu uszkodzeniu i następuje jego wzmożone starzenie. Regeneracja pompy hydraulicznej do wtryskarek jest czynnością niezbędną w celu zapewnienia prawidłowego działania całego układu.

Uszkodzenie pompy na skutek zanieczyszczeń

Uszkodzenie pompy na skutek zebranych w niej zanieczyszczeń objawia się zazwyczaj nagłą awarią spowodowaną kawitacją lub dużymi zanieczyszczeniami oraz powolnym spadkiem sprawności, wywołanym większą ilością drobnych zanieczyszczeń. Pojawiające się oznaki zużycia świadczą o zbyt dużym zanieczyszczeniu oleju hydraulicznego.

Jak wskazuje ekspert z firmy Hydro – Dyna z siedzibą w Środzie Śląskiej: Kiedy w wyniku zanieczyszczeń elementy konstrukcyjne układu hydraulicznego tracą sprawność, podczas badań ich funkcjonalność może mieścić się w zakresie tolerancji – nawet, gdy ogólny stopień sprawności maszyny uległ już znacznemu pogorszeniu. Warto jest zatem regularnie kontrolować stan pomp w układzie.

Następstwem zanieczyszczenia pompy jest wydłużenie czasu cyklu, większe przecieki, a tym samym większe zużycie energii, prowadzące do nieefektywnej produkcji. Należy pamiętać, że każda awaria bądź usterka pompy to znak, że konieczna jest interwencja w celu przywrócenia pełnej sprawności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas