Artykuł sponsorowany Na czym polegają badania nieniszczące?

Na czym polegają badania nieniszczące?

Potrzeba ciągłego udoskonalania jakości elementów konstrukcyjnych oraz maszyn przemysłowych sprawiła, że poszukiwane są coraz doskonalsze metody oceny stanu poszczególnych części konstrukcyjnych. Ma to znaczenie dla trwałości całej konstrukcji oraz wydajności procesów zachodzących w zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się badania nieniszczące.

Czym są badania nieniszczące?

Podczas normalnej eksploatacji, poszczególne elementy konstrukcji czy maszyn ulegają zużyciu, co jest naturalną koleją rzeczy. Zły stan części użytkowych może wpływać nie tylko na wydajność procesów, ale także bezpieczeństwo pracowników, dlatego często wdraża się badania nieniszczące mające na celu ocenę stanu faktycznego konstrukcji. Do ich przeprowadzania stosuje się różne metody pomiarowe, dzięki którym można wykryć usterki niewidoczne gołym okiem lub nie dające żadnych oznak w nieprawidłowym działaniu maszyn. Badania nieniszczące nie wymagają naruszania całej konstrukcji, a cała procedura odbywa się na dostępnej powierzchni.

Sposób przeprowadzania badań nieniszczących

Badania nieniszczące polegają na wykorzystaniu nieinwazyjnych metod badawczych, które nie stwarzają zagrożenia naruszenia struktury opracowywanego materiału. Za ich pomocą można określić stan techniczny elementów konstrukcyjnych, występowanie ognisk korozyjnych oraz innych usterek, których nie można wykryć na podstawie oceny wizualnej. Badania nieniszczące wykorzystuje się do diagnostyki struktur wewnętrznych, a wykonywane są poprzez wykorzystanie specjalistycznego sprzętu pomiarowego. Takimi urządzeniami dysponuje między innymi firma Labo-Ndt Paweł Szuberla, która posiada doświadczeniu w przeprowadzaniu badań z użyciem zaawansowanych technologicznie technik, które nie stanowią zagrożenia dla uszkodzenia badanej konstrukcji.

Metody badań nieniszczących

W związku z tym, że badania nieniszczące skupiają się w głównej mierze na opracowaniu elementów znajdujących się wewnątrz konstrukcji, do ich przeprowadzenia wykorzystuje się nieinwazyjne metody pomiarowe. Zalicza się do nich między innymi:

  • badania ultradźwiękowe,
  • badania magnetyczno proszkowe,
  • badania penetracyjne,
  • badania wizualne,
  • badania radiograficzne.

Metody badań dobiera się w oparciu o parametry badanego materiału oraz cel wykonywanych pomiarów. Badania nieniszczące można przeprowadzać nie tylko na gotowych konstrukcjach, ale także podczas wytwarzania poszczególnych elementów. Dzięki temu można eliminować wykryte nieprawidłowości na każdym etapie produkcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas