Materiał Partnera Na czym polega zgrzewanie ultradźwiękowe?

Na czym polega zgrzewanie ultradźwiękowe?

Przy produkcji różnego rodzaju artykułów często pojawia się konieczność połączenia ze sobą rozmaitych elementów w jedną całość. Takie procesy przeprowadza się różnorodnymi metodami. Do najczęściej stosowanych zalicza się także zgrzewanie ultradźwiękowe. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego oraz jak przebiega ta czynność? W takim razie musisz koniecznie zwrócić uwagę na treści zawarte w niniejszym artykule. Naprawdę warto.

Jak przebiega zgrzewanie ultradźwiękami?

Główna istota zgrzewania ultradźwiękowego sprowadza się do wprawienia scalanych elementów zrobionych z tworzywa sztucznego w szybkie drgania, których częstotliwość oscyluje na poziomie ok. 20 kHz. Miejsce styku części podlegających spajaniu z biegiem czasu staje się coraz cieplejsze. Ostatecznie ich powierzchnia ulega złączeniu dzięki wywieranemu na nią z dwóch stron naciskowi. Jak wskazują specjaliści z takich firm, jak ADMEL POLSKA Sp. Z O.O., nie bez znaczenia jest też wysoka temperatura odczuwalna nie tylko w okolicach zgrzewu, ale także  płynąca od wewnątrz scalanego tworzywa. Na stabilne połączenie ze sobą elementów poddanych procesowi zgrzewania nie trzeba czekać zbyt długo. Zwykle jest to 1 lub 2 sekundy. Warto pamiętać o tym, że na faktyczny czas wykonania zgrzewu niebanalny wpływ ma kształt oraz grubość danego tworzywa, a także jego rodzaj. Najszybciej cały proces przebiega w przypadku materiałów o dużej sprężystości. Wśród nich można wymienić choćby tworzywa sterynowe i acetylowe, a także poliestry termoplastyczne.

Zgrzewanie ultradźwiękowe odbywa się przy użyciu specjalnego przetwornika drgań, przekształcającego energię elektryczną w mechaniczną. Dołączony do urządzenia trzpień drgający (tzw. sonotroda) przenosi drgania mechaniczne na scalane elementy. Do zasilania urządzenia wykorzystywana jest energia pochodząca z generatora prądu.

Korzyści wynikające ze scalania materiałów za pomocą metody ultradźwiękowej

Prawidłowo przeprowadzone zgrzewanie ultradźwiękowe odznacza się wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to ekologiczny proces. W trakcie jego realizacji nie ma bowiem konieczności używania szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji, takich jak toksyczne kleje czy rozpuszczalniki. Zgrzewanie ultradźwiękowe wyróżnia uniwersalność zastosowania. Można je z powodzeniem wykorzystywać do scalania powierzchni różnorodnych artykułów. Elementy podlegające scalaniu nie wymagają wcześniejszego gruntownego oczyszczenia. Nawet widniejące na ich nawierzchni silniejsze zabrudzenia nie przeszkadzają w efektywnym zgrzewie określonych tworzyw.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas