Artykuł sponsorowany Na czym polega spawanie metodą TIG?

Na czym polega spawanie metodą TIG?

Podstawowa definicja określa spawanie jako metodę łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Stosuje się je najczęściej przy łączeniu stali oraz metali nieżelaznych, a także tworzyw sztucznych. Coraz wyższe wymagania co do jakości spawania, koniecznej przy nowoczesnych technologiach, spowodowały rozwój technik spawalniczych. Wśród wielu innych pojawiło się spawanie metodą TIG. Warto dowiedzieć się, na czym ono polega.

Duża uniwersalność i szerokie zastosowanie techniki TIG

 „Spawanie TIG – wyjaśnia specjalista z firmy Hydrogutex, która zajmuje się hydrauliką siłową oraz świadczy usługi spawalnicze – jest metodą uniwersalną. Można stosować ją do łączenia prawie wszystkich metali i stopów, uzyskując wysoką jakość i czystość spoin. Pozwala na spawanie materiałów o różnej rozmiarach, również cienkich blachy od grubości 0,5 mm. Metoda TIG stosowana jest często przy spawaniu rur i rurociągów. Znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, chemiczny, spożywczy czy budownictwo. W naszej firmie spawamy materiały z wykorzystaniem różnego typu elektrod wolframowych, cerowych, lantanowych, torowych i innych, w zależności od rodzaju materiału i zastosowania”.

Spawanie w osłonie gazów obojętnych – czysta spoina wysokiej jakości

Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas) to technika spawania elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie niezbędna jest najwyższa jakość spoiny przede wszystkim do łączenia stali nierdzewnych, stopów aluminium i niklu oraz innych metali nieżelaznych.

Spawanie TIG prowadzi się specjalnymi agregatami spawalniczymi. Podczas spawania używa się elektrody wolframowej, która odporna jest na działanie wysokiej temperatury wywołanej przez  łuk spawalniczy. Wolfram jest bowiem metalem, który topi się dopiero przy temperaturze 3380 stopni Celsjusza i ma najwyższy punkt topnienia ze wszystkich czystych metali układu okresowego pierwiastków. Poprzez łuk spawalniczym elektroda wolframowa rozgrzewa i topi spawany materiał, sama nie ulegając roztopieniu.

Drugim ważnym elementem systemu spawania TIG jest dysza gazu osłonowego ulokowana wokół elektrody. Dozuje ona gazy obojętne, które zabezpieczają rozgrzany materiał przed niekorzystnymi oddziaływaniami. Chronią one jeziorko spawalnicze i spawany materiał  przed niekorzystnymi reakcjami chemicznymi z powietrzem otoczenia, dzięki czemu zapewniają spoinie wysoką jakość i czystość. Stosuje się gazy niereaktywne takie jak argon ewentualnie mieszaninę argonu z helem. Sam hel stosowany jest bardzo rzadko, choć podnosi prędkość spawania i energię cieplną łuku. Wykorzystywany jest często do zmechanizowanego spawania TIG.

W związku z tym, że elektroda wolframowa nie ulega stopieniu, to do wypełniania spoin stosuje się podczas spawania ręcznego lub mechanicznego specjalne druty doprowadzane przez zewnętrzne podajniki.

Technologia TIG jest uniwersalną metodą spawania. Umożliwia ona otrzymywanie wysokiej jakość spoin, pozbawianych odprysków spawalniczych. Równie cenionym atutem tej techniki jest wizualna jakość spoiny. Daje ona równy i jednolity spaw, który w wielu przypadkach może również pełnić funkcje ozdobne. Praktyczną zaletą spawania TIG jest możliwość wykonywania wszystkich pozycji spawania. Nic więc dziwnego, że technika ta jest powszechna i chętnie stosowana przez profesjonalne firmy świadczące usługi spawalnicze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas