Artykuł sponsorowany Na czym polega recykling mechaniczny tworzyw sztucznych

Na czym polega recykling mechaniczny tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to materiały, które zostały stworzone przez człowieka z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Mogą przyjmować rozmaite formy, różnią się właściwościami i przez to właśnie znajdują szerokie zastosowanie. Każdego dnia używamy rozmaitych przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, co wpływa na generowanie ogromnych ilości odpadów.

Tworzywa sztuczne a ochrona środowiska

Pojemniki próżniowe na żywność, okna PVC, worki na śmieci, obudowa komputera, długopisy – wszystkie te przedmioty, choć tak bardzo różne mają ze sobą coś wspólnego. Jest to materiał, z jakiego są one wykonane, czyli tworzywa sztuczne. Obejmują one szeroką grupę tworzyw różniących się pod względem właściwości – elastyczności, wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne czy odporności na działanie wysokich i niskich temperatur. Inny materiał wykorzystany zostanie do wyrobu woreczków plastikowych, inny do pianki poliuretanowej, a jeszcze inny do produkcji butelek. Mają one zatem szerokie zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia.

Problemem, jaki wynika jednak z użycia tworzyw sztucznych, jest ilość generowanych przez nie odpadów. Plastik i inne materiały powstałe z polimerów nie rozkładają się tak szybko, jak papier czy biomasa, zatem ich gromadzenie w sposób bezpieczny dla środowiska może sprawiać trudności i wymagać dużych nakładów pieniężnych. Rosnąca świadomość dotycząca ochrony środowiska sprawia, że coraz częściej sięgamy po ekologiczne rozwiązania również w kwestii opakowań. Tworzywa sztuczne mogą być przyjazne środowisku, jeśli będziemy odpowiednio gospodarować wykonanymi z nich wyrobami, a odpady poddawać recyklingowi. Potrzebne tu są jednak odpowiednie narzędzia tnące przystosowane do tych materiałów oraz odpowiednie metody ich przetwarzania.

Recykling mechaniczny tworzyw sztucznych

Każdy produkt ma ograniczoną żywotność i w pewnym momencie przestaje być w jakikolwiek sposób przydatny. Tak powstały odpad może zostać skutecznie poddany recyklingowi mechanicznemu, który przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznych maszyn. Niezastąpione są tu noże do recyklingu oferowane przez firmy takie jak firma Wega Mikołów, między innymi:

  • noże koronkowe;
  • noże do rozdrabniaczy;
  • noże blokowe;
  • przeciwnoże zębate.

Recykling mechaniczny polega bowiem na rozdrobnieniu i sortowaniu tworzyw sztucznych do postaci regranulatu lub recyklatu. Powstałe w ten sposób cząsteczki mają niezmienioną strukturę chemiczną, ale zostają oczyszczone i rozdzielone według frakcji. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku odpadów czystych i jednorodnych, na przykład butelek PET czy ram okiennych z PVC. Tak powstały materiał może zostać wykorzystany ponownie. Alternatywę dla recyklingu mechanicznego stanowi recykling surowcowy, którego wynikiem są składniki podstawowe użyte do produkcji odzyskiwanego tworzywa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas