Artykuł sponsorowany Na czym polega proces zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych

Na czym polega proces zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych

W procesie eksploatacji konstrukcji stalowej jednym z największych wydatków jest zabezpieczenie jej przed korozją, która zmniejsza wytrzymałość stali, a tym samym skraca jej żywotność. Na ochronie konstrukcji nie wolno oszczędzać.

Niebezpieczeństwa wynikające z korozji

Do korozji stali dochodzi pod wpływem chemicznych i elektrochemicznych procesów jakie zachodzą w środowisku naturalnym. Pod wpływem tego zjawiska dochodzi do stopniowej degradacji, kruszenia i utraty parametrów technicznych.

-Skorodowane elementy stalowych konstrukcji są niebezpieczne dla ich użytkowników, dlatego tak istotne jest, by chronić je przed postępowaniem tego procesu. Jest kilka metod, dzięki którym korozję można zdusić w zarodku – zapewnia przedstawiciel firmy JACK SERVICE.

Jak ochronić konstrukcję stalową

Korodująca stal może być powodem wielu szkód, jednak łatwo można im zachować. Wystarczy odpowiednio wcześniej zająć się działaniami prewencyjnymi. Należą do nich:

  • dbanie o stan techniczny metalowych powierzchni,
  • pokrycie elementów konstrukcji stalowej farbami przemysłowymi mającymi właściwości antykorozyjne.

Wszystko o farbach antykorozyjnych

Farby, które zapobiegają korodowaniu stali są niezbędne do utrzymywania jej w dobrym stanie. Ich działanie polega na stworzeniu na powierzchni stali warstwy, która ochrania ją przed chemikaliami, wilgocią i zmianami temperatury. Aby farby te spełniały swoje funkcje trzeba przed ich nałożeniem odpowiednio przygotować powierzchnię oraz nanosić je w sposób właściwy.

Do ochrony konstrukcji stalowych przed korodowaniem stosuje się farby:

  • akrylowe – służą do budowy dróg i mostów, są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, chronią przed działaniem wody, kwasów i zasad, zwykle dostępne w postaci wodorozcieńczalnej lub rozpuszczalnikowej emalii,
  • alkidowe – są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki wprowadzonej jakiś czas temu modyfikacji (wzbogaca się je o dodatek akrylanów lub styrenu),
  • poliuretanowe – skutecznie i długotrwale zabezpieczają przed korozją, są odporne na niekorzystne warunki, dlatego można stosować je jako farby pokładowe, międzywarstwowe i nawierzchniowe, a także używać można ich do pokrywania elementów mostów, budowli wodnych, instalacji energetycznych oraz rurociągów.
  • epoksydowe – trwałe i wytrzymałe, odporne na czynniki mechaniczne i chemiczne oraz działanie większości olejów i rozpuszczalników, nie mają na nie wpływu również niskie temperatury, służą do zabezpieczania rurociągów, hal przemysłowych, metalowych zbiorników, sprzętu transportowego, kontenerów, wagonów kolejowych, czy maszyn górniczych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas