Artykuł sponsorowany Na czym polega proces galwanizacji?

Na czym polega proces galwanizacji?

Trzeba przyznać, że lubimy metaliczne powłoki, doceniamy blask wypolerowanych chromowanych elementów samochodu czy motocykla. Jednak czy ktoś zastanawiał się jak to się dzieje, że trzymają się one powierzchni jakie pokrywają bez żadnej ingerencji z naszej strony? Galwanizacja to technika znana już od bardzo dawna i mniej więcej wiemy, jaki daje efekt. Jednak często nie wiemy, na czym polega sam proces galwanizacji.

Firma Madar to przedsiębiorstwo specjalizujące się w usługach z zakresu obróbki metali, skrawania i szlifowania. Klienci zgłaszają się do nas w sprawie niklowania, chromowania, polerowania czy kompleksowej galwanizacji. Wiele lat na rynku pozwoliło nam zdobyć wymagane doświadczenie, wiedzę oraz stałych klientów, którzy wracają z kolejnymi zleceniami doceniając profesjonalność naszych usług.

Galwanizacja, czyli tak naprawdę co?

Co tak naprawdę kryje się pod tą skomplikowaną nazwą? Galwanizacja to potoczna nazwa procesu galwanostegii, czyli wytwarzania powłok na różnych materiałach za pomocą elektrolitycznych metod. Dotyczy procesów, które pomagają nałożyć na powierzchnię metali różne powłoki metaliczne lub niemetaliczne, które odznaczają się znaczną trwałością. Do tego procesu wykorzystuje się między innymi chrom, nikiel, miedź, cynk, kadm, cynę czy złoto. Przy użyciu prądu oraz zjawisk elektrochemicznych powstaje ultra cienka warstwa, która idealnie powleka dany element. To, o czym należy pamiętać to to, że każde podłoże należy odpowiednio przygotować, czyli oczyścić powierzchnię ze wszelkich zanieczyszczeń, smarów, warstw lakieru czy poprzedniego pokrycia galwanicznego. W jaki sposób? Aby odpowiednio przygotować dany element należy przeprowadzić proces piaskowania, szkiełkowania, szlifowania i polerowania czy elektrochemicznie usunąć poprzednią warstwę galwaniczną. W celu poprawnego przeprowadzenia całego procesu należy dysponować odpowiednimi materiałami oraz specjalistycznym sprzętem. W zakładzie Madar pracownicy dysponują nowoczesnymi szlifierkami taśmowymi oraz tarczowymi, polerkami i pneumatycznymi szlifierko-polerkami, co pozwala zapewnić wysokiej jakości realizację zleceń.

Po co przeprowadzamy galwanizację?

Pokrywanie cienką (kilka milimetrów grubości) warstwą na przykład innego metalu może służyć bardzo różnym celom. Dość często chodzi nam o zwiększenie ochrony przed korozją. Wiele osób traktuje ten proces, jako szansę na ozdobę np. elementów samochodowych. Wtedy nakłada się warstwę o innym odcieniu lub nawet barwie lub metal bardziej błyszczący dla podkreślenia stylu wykończenia samochodu. Czasami proces galwanizacji jest jedynie pewnym etapem procesu technologicznego, którego celem jest zwiększenie przyczepności ostatniej warstwy, jaką planuje się nałożyć na dany element. Grube powłoki służą zazwyczaj wzmocnieniu powierzchni i ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi lub szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas