Materiał Partnera Na czym polega podstawowy zakres obróbki metali?

Na czym polega podstawowy zakres obróbki metali?

Z elementów stalowych wyprodukowane jest wiele maszyn, urządzeń i wyposażenia statycznego. Producenci różnych projektów często decydują się na zlecanie specjalistycznych usług ślusarskich do firm zewnętrznych. Także niektóre naprawy i remonty wymagają przygotowania nowych części lub ich regeneracji. Jakich zatem usług możemy spodziewać się w zakresie podstawowej obróbki metali?

Do podstawowych zadań usługowej obróbki metali zaliczyć możemy:

  • Gięcie,
  • Cięcie,
  • Tłoczenie,
  • Obróbka termiczna.

Gięcie metali specjalistycznym sprzętem zwiększa precyzyjność prac

Pierwszym i jednym z najprostszych zadaniem jest gięcie metali. Chodzi zarówno o blachy płaskie, jak i profile zamknięte czy okrągłe rury. Zadanie to nie jest dostępne w prostym warsztacie, gdyż w przypadku blach chodzi o gięcie dużych grubości na długiej linii krawędzi.

Wyspecjalizowane warsztaty mechaniczne, takie jak Firma Majewski Zakład Mechaniczny, dysponują rozbudowanym, nowoczesnym parkiem maszynowym pozwalającym na podejmowanie się produkcji precyzyjnych elementów i części metalowych do maszyn i podzespołów.

Klasa używanych urządzeń przekłada się właśnie na maksymalną długość linii gięcia oraz największą grubość wyginanego materiału. Za kształt i kąt zgięcia odpowiadają specjalne podkowy prasy hydraulicznej, dobierane do konkretnego zadania. Z kolei profile puste w środku wymagają specjalnej maszyny, która ich nie złamie i nada odpowiedni, powtarzalny kształt. Często też zachodzi konieczność termicznej obróbki przed gięciem trudnego materiału.

Usługa cięcia gilotyną do metalu na potrzeby przemysłu

Usługa cięcia metali polega na szybkim i dokładnym cięciu blach płaskich wzdłuż długiej linii na pożądany wymiar. Do takiego zadania używa się najczęściej gabarytowej gilotyny, która jest dokładna i szybka. Chcąc wycinać określonych kształty, o zawiłej linii brzegowej i o wysokiej powtarzalności elementów najlepiej posłużyć się palnikami gazowymi lub przecinarkami plazmowymi. Wyspecjalizowane firmy wykorzystują do tego celu szablony zaawansowaną technikę komputerową CNC. Dzięki czemu zapewniają wysoką powtarzalność kolejnych produktów.

Estetyka produkcji oraz szybkość jej wykonywania niskim nakładem pracy wymaga używania elementów tłoczonych z blach. Tłoczy się także pręty czy płaskowniki. Używa się do tego celu pras mimośrodowych, które dają duży nacisk i wielką szybkość pracy. Wyprodukowane w ten sposób elementy powinny być poddane obróbce końcowej, polegającej na ucięciu zbędnego materiału i szlifowaniu gotowego elementu.

Elementy powstałe w ramach procesów obróbki prostej stali wykorzystywane są najczęściej jako elementy maszyn, obudów, wzmocnienia konstrukcji czy części architektonicznego wystroju. Mają raczej charakter statyczny, a jeżeli poruszają się lub wirują, robią to we współpracy z bardziej zaawansowanymi elementami, jak koła, łożyska czy wałki.

Opracowanie:

Podziel się