Artykuł sponsorowany Na czym polega optymalizacja silników asynchronicznych?

Na czym polega optymalizacja silników asynchronicznych?

W napędach asynchronicznych ruch poszczególnych elementów, a tym samym praca maszyny są możliwe dzięki zachodzącemu zjawisku indukcji magnetycznej. Optymalizacja jego działania odbywa się przede wszystkim poprzez zmiany w konstrukcji silnika, a także zastosowaniu falownika inkrementalnego. Dzięki temu nowoczesne urządzenia znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w wariancie trójfazowym.

Działanie silnika asynchronicznego

Tego rodzaju napęd składa się dwóch zasadniczych części: nieruchomego stojana oraz ruchomego wirnika. Obydwie są wykonane z ferromagnetycznych blach, a w swojej konstrukcji posiadają specjalne wyżłobienia, będące miejscem na uzwojenie. Docierający do niego prąd przemienny powoduje powstanie pola magnetycznego w każdej fazie. To z kolei skutkuje powstaniem sił elektromotorycznych, dzięki zachodzącemu zjawisku indukcji magnetycznej. Z tego względu silniki asynchroniczne są też nazywane indukcyjnymi. Wirujące pola magnetyczne wywołują w efekcie moment elektromagnetyczny wpływające na wirnik, a ten z kolei moment obrotowy. W ten sposób możliwa jest praca napędu wielu maszyn przemysłowych.

Rozwiązania usprawniające silnik asynchroniczny

Każdemu przedsiębiorstwu zależy na tym, aby jego park maszynowy działał bez większych przestojów. Jego sprawność w dużej mierze zależy właśnie od napędu poszczególnych urządzeń. W tej kwestii najlepiej korzystać z najnowocześniejszych modeli, które są tworzone pod kątem optymalizacji działania oraz montażu, co oferuje między innymi firma Nord Drivesystems, znajdująca się w Zakrzowie. Znaczenie ma, chociażby konstrukcja samego silnika, a przede wszystkim jego żeber chłodzących wraz z wentylatorem. Usprawnienie tych elementów będzie skutkować bowiem lepszym rozpraszaniem ciepła i przełoży się na wydajność działania maszyny. Ma na to wpływ również umiejscowienie falownika inkrementalnego pod osłoną wentylatora.

Zastosowanie silników asynchronicznych

Wspomniane wyżej rozwiązania optymalizacyjne w konstrukcji napędu umożliwiają jego szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się silniki asynchroniczne trójfazowe, na przykład w obszarze energetyki. W tej sferze można również spotkać je jako prądnice, jednakże jest to zjawisko raczej rzadkie i stosowane w niewielkich elektrowniach, na przykład wodnych. Silniki tego rodzaju sprawdzą się również jako napędy pomp w gospodarce komunalnej, ale również w branży motoryzacyjnej jako zasilanie tramwajów, trolejbusów lub kolei. Warianty jednofazowe zaś zdecydowanie bardziej nadają się do sprzętu gospodarstwa domowego, na przykład pralek, lodówek, wentylatorów, gdyż z reguły ich moc sięga nie więcej niż 1 kW.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas