Materiał Partnera Na czym polega okleinowanie wyrobów drewnianych?

Na czym polega okleinowanie wyrobów drewnianych?

Okleinowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia wyrobów drewnianych przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, stosowaną w branży stolarskiej. Bez względu na to, czy chodzi o drzwi, czy też meble, proces ten przebiegać musi z uwzględnieniem wielu, zależnych od siebie czynników. Wszystko po to, aby uzyskany efekt, mógł zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest fornirowanie?

Okleiny bezpośrednio wiążą się z procesem fornirowania. Co to takiego? To nic innego niż pokrycie materiału drewnianego lub drewnopochodnego warstwą drewna o wyższej jakości. Rozwiązanie takie niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie tych ekonomicznych. Dlaczego? Otóż dlatego, że koszty produkcji konkretnego wyrobu o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych znacznie spadają. Fornirowanie zapewnia także znakomity efekt estetyczny. To dzięki niemu drzwi i meble, które nie są wykonane z litego drewna, mogą łudząco je przypominać.

Jeżeli zaś chodzi o sam fornir, to definiuje się go jako cienkie płaty drewna, których grubość oscyluje w granicach od 0,1 do 8,0 mm w zależności od potrzeb. Do produkcji forniru wykorzystuje się okrągłe bale drewna o dużych średnicach. Płaty uzyskuje się poprzez skrawanie płaskie lub obwodowe. Jednakże, aby fornir mógł charakteryzować się najwyższymi wartościami użytkowymi, istnieje konieczność wykorzystania specjalistycznego zaplecza technologicznego, w tym przede wszystkim maszyn skrawających i nowoczesnych okleiniarek. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Okleinowanie a kwestia technologii

Aby fornir mógł zostać umieszczony na powierzchni konkretnego produktu, w sposób zapewniający należyte wrażenia wizualne, zdecydowanie warto postawić na najnowocześniejszy sprzęt. Jedynie takie rozwiązanie jest w stanie zagwarantować odpowiedni stopień precyzji. Do realizacji tego celu służą specjalistycznie zaprojektowane okleiniarki, które zasadniczo można podzielić na 2 kategorie. Wyróżnia się:

  • okleiniarki ze wstępnym frezowaniem,
  • okleiniarki bez wstępnego frezowania

W obu grupach znaleźć można przede wszystkim maszyny charakteryzujące się przemyślaną konstrukcją, niewielką wagą i małymi gabarytami oraz intuicyjną obsługą. Wszystkie te czynniki sprawiają, iż urządzenia te mają szansę doskonale się sprawdzić przede wszystkim w małych zakładach stolarskich i zakładach rzemieślniczych. Doskonałym przykładem jest tutaj okleiniarka K33 z systemem nakładania kleju na krawędź elementu i okleinowania obrzeżem o grubości od 0,3 do 3 mm w elementach o grubości od 8 do 60 mm oraz ze wstępnym frezowaniem płyty frezami diamentowymi.

Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na najbardziej renomowanych producentów, do których zdecydowanie zalicza się firma Hebrock Polska. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu pracownicy firmy są w stanie sprostać oczekiwaniom wszystkich inwestorów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Profesjonaliści są w stanie zagwarantować rzetelność i indywidualne podejście do każdego ze zleceń.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas