Materiał Partnera Na czym polega obróbka metali metodą frezowania?

Na czym polega obróbka metali metodą frezowania?

O jakości metalowych komponentów maszyn i urządzeń decyduje przede wszystkim precyzja ich wykonania. Aby zrealizować ten cel, specjaliści stosują różne rodzaje obróbki. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest poddanie elementów procesowi frezowania, który zapewnia przede wszystkim doskonałą wydajność. Z jakimi informacjami dotyczącymi frezowania warto się zapoznać i komu powierzyć realizację prac?

Frezowanie metali, czyli co?


Współcześnie frezowanie metali wykonywane jest przy wykorzystaniu sterowanych komputerowo maszyn CNC. Zapewnia to doskonałą jakość wytwarzanych elementów przy jednoczesnym zachowaniu wydajności produkcji wysokonakładowych. W bardzo dużym skrócie frezowanie polega na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się narzędzia skrawającego – w tym przypadku frezu. Ten proces technologiczny wyróżnia się przede wszystkim dużą uniwersalnością zastosowania. Za jego pomocą można precyzyjnie obrabiać powierzchnie płaskie, powierzchnie krzywoliniowe, koła zębate czy nawet brzegi gwintów.

Co do zasady, ze względu na sposób wykonywania obróbki, specjaliści wyróżniają frezowanie walcowe oraz czołowe. Czym konkretnie się charakteryzują? W pierwszym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której frez skrawa ostrzami leżącymi na powierzchni walcowej, a w drugim zaś, frez wykonuje swoją pracę przy wykorzystaniu zębów położonych na powierzchni czołowej. W ten właśnie sposób obróbce mogą zostać poddane takie metale jak m.in. stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium oraz mosiądz. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest frezowanie przeciwbieżne i współbieżne?


W przypadku frezowania maszynowego można spotkać się z jeszcze jednym bardzo istotnym kryterium podziału. Mowa tutaj o frezowaniu przeciwbieżnym oraz współbieżnym. Pierwsza kategoria obejmuje sposób obróbki, podczas której kierunki prędkości ruchu obrotowego frezu i ruchu posuwowego przedmiotu frezowanego są ustawione przeciwbieżnie. Druga technika zakłada sytuację, w której kierunek ruchu posuwowego stołu frezarki jest zgodny z kierunkiem ruchu roboczego frezu. Frezowanie współbieżne postrzega się w kategoriach metody nieco wydajniejszej, aczkolwiek wymaga ona wykorzystania specjalistycznych maszyn, w tym przede wszystkim znacznie sztywniejszej frezarki.

Jeżeli zatem poszukujemy kompleksowego wsparcia w zakresie frezowania metali, to z praktycznego punktu widzenia warto postawić na najbardziej wyróżniających się na rynku usługodawców. Specjaliści z firmy Jarmet Pw Obróbka Metali zadbają o każdy detal planowanej inwestycji. Klienci mogą liczyć na przygotowanie dokładnej wyceny oraz zachowanie ustalonych terminów. Nowoczesne zaplecze technologiczne w postaci frezarek CNC stanowi najlepszą gwarancję pomyślnej realizacji wszystkich założeń projektowych.

Opracowanie:

Podziel się