Materiał Partnera Na czym polega modelarstwo odlewnicze?

Na czym polega modelarstwo odlewnicze?

Odlewnictwo to technologia, której celem jest wytwarzanie elementów metalowych. Ich cechą są określone kształty i wymagane parametry, zgodne z założeniami. Działem odlewnictwa jest modelarstwo odlewnicze. Czym się zajmuje i na czym polega? Dowiedzmy się, jakie modele odlewnicze można dzięki niemu wykonać i jakie wyróżnia się rodzaje modelarstwa odlewniczego.

Charakterystyka modelarstwa odlewniczego

Modelarstwo odlewnicze polega na tworzeniu modeli elementów odlewanych. Modele mogą być tworzone z drewna, metalu, a nawet z żywicy. Czasami używa się także innych tworzyw, np. gipsu, jednak nie jest to częsta praktyka.

Celem modelarstwa odlewniczego jest stworzenie form oraz rdzeni. Są one wykorzystywane później przy produkcji odlewniczej. Formy znacznie przyspieszają cały proces wytwórstwa i wpływają na efektywność produkcji.

Modelarstwo drewniane

Modelarstwo drewniane jest tworzeniem modeli z drewna, również modeli poglądowych. Ich zakres gabarytowy może być szeroki, dopasowany do potrzeb klienta. Proces ich tworzenia jest tradycyjnym sposobem według rysunku albo w systemie CAD/CAM

Modelarstwo metalowe

Modelarstwo metalowe pozwala wykonać modele z żeliwa, stali narzędziowej czy aluminium, mosiądzu jak też z brązu. Ponadto, umożliwia przygotowanie kokili żeliwnych oraz stalowych, które wykorzystuje się do odlewania grawitacyjnego aluminium. Z kolei kolejny wyrób, jakim są formy żeliwne i stalowe, służą do odlewania niskociśnieniowego.

Modelarstwo żywiczne

Modelarstwo odlewnicze obejmuje także przygotowanie modeli żywicznych. Mogą być przygotowane różnymi metodami, w zależności od tego czy będzie to żywica wylewana, laminowane czy klient wybierze modele frezowane. Możliwe jest też wykonanie rdzennic do formowania ręcznego lub maszynowego, w zależności od szczegółów konkretnego zlecenia.

Jak wybrać firmę zajmującą się modelarstwem odlewniczym?

Jeżeli szukamy usług modelarstwa odlewniczego, powinniśmy nawiązać współpracę z profesjonalną firmą działającą w tym zakresie. Firma taka jak Modelarstwo AA w Suchym Lesie, gwarantuje wysoką jakość przygotowywanych modeli z żeliwa, stali, jak również brązu, aluminium  oraz drewna i żywicy, w tym z żywicy wylewanej, laminowanej czy frezowanej. Możliwe jest przygotowanie praktycznie każdego modelu odlewniczego, warunkiem jest uprzedni kontakt z pracownikami danego zakładu. Decydując się na cenionego wytwórcę, będziemy mieć pewność wykonania zlecenia z najwyższą dokładnością oraz dbałością o szczegóły, nawet w przypadku projektów o najwyższym poziomie skomplikowania.

Podziel się