Materiał Partnera Na czym polega frezowanie metali?

Na czym polega frezowanie metali?

Obiekty wykonane dzięki frezowaniu zazwyczaj otaczają nas na co dzień, a my kompletnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Samo frezowanie jest czynnością wykonywaną w bardzo wielu zakładach produkcyjnych, szczególnie w przedsiębiorstwach, które zajmują się obróbką metali. Sprawdź, na czym dokładnie polega frezowanie, gdzie się je wykonuje i jak działa frezarka, czyli maszyna, która służy do tego typu prac.

Proces frezowania

Proces frezowania metali polega na oddzieleniu warstwy materiału. Aby to osiągnąć, frezarka realizuje ruch obrotowy, zaś ruch posuwowy jest wykonywany - w zależności od konstrukcji obrabiarki - przez narzędzie bądź sam ten przedmiot. Zęby freza zagłębiają się w dany materiał oraz zdejmują wióry o zmiennej grubości. W tym procesie możemy obrobić nie tylko metale, ale także drewno czy też tworzywa sztuczne. W efekcie końcowym otrzymujemy oczekiwany przez nas kształt, jego wielkość oraz jakość. Pod względem technologicznym wyróżniamy:

  • frezowanie skośne - oś frezu w stosunku do powierzchni obrobionej tworzy kąt od 0 do 90 stopni,
  • frezowanie czołowe - tutaj oś frezu powinna być położona prostopadle do powierzchni obrobionej,
  • frezowanie walcowe - inaczej obwodowe, wytwarza jednocześnie dwie płaszczyzny. Może być przeprowadzone przy użyciu tradycyjnych frezów, ale również tarczowych czy palcowych.

Pod względem konstrukcyjnym wyróżniamy:

  • frezowanie swobodne - inaczej jednostronne, powstaje jedna powierzchnia obrobiona,
  • frezowanie pełne - inaczej trzystronne, powstają aż trzy powierzchnie obrobione,
  • frezowanie niepełne - inaczej dwustronne, powstają dwie powierzchnie obrobione.

Pod względem kinematycznym wyróżniamy:

  • frezowanie przeciwbieżne - krawędź która tnie, porusza się przeciwnie do posuwu materiału,
  • frezowanie współbieżne - krawędź która tnie, porusza się zgodnie z posuwem materiału.

Gdzie najlepiej wykonać frezowanie?

Proces frezowania powinien być wykonany ze szczególną precyzją. Należy zrobić to niezawodnie. Najlepszą opcją jest zlecenie tego profesjonalnej firmie, takiej jak np. Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Remar Sp.j. Andrzej i Ryszard Chrobot, której specjalizacją jest frezowanie metali. Powinniśmy mieć pewność dbałości o wszystkie metale. Zlecając to osobie, która posiada doświadczenie, narzędzia, maszyny oraz która się na tym zna, będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie odpowiednio wykonane. Frezowanie nie jest łatwym procesem, zatem nie mając doświadczenia, nie powinniśmy próbować dokonywać tego sami, nawet jeśli mamy dostęp do odpowiedniego sprzętu czy narzędzi. W bardzo prosty i szybki sposób możemy je po prostu zepsuć.

Opracowanie:

Podziel się