Materiał Partnera Na czym polega frezowanie CNC?

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie jest jedną z podstawowych metod obróbki skrawaniem. Jako metoda ubytkowa, pozwala kształtować rozmaite elementy z bardzo twardych materiałów, takich jak np. metale czy tworzywa sztuczne. Tradycyjne frezarki obsługiwane ręcznie niestety nie są wystarczającym rozwiązaniem w produkcji seryjnej, gdzie liczy się przede wszystkim duża wydajność przy zachowaniu wysokiej jakości i powtarzalności wytwarzanych elementów.

Na czym polega frezowanie manualne?

Ręczna frezarka nie jest narzędziem szczególnie skomplikowanym ani trudnym w obsłudze. Częścią roboczą takiej obrabiarki jest frez, który obracając się, za pomocą ostrzy usuwa naddatek opracowywanego materiału. Operator frezarki ręcznej jednocześnie przesuwa narzędzie względem obrabianego materiału i to on decyduje o tym, jaki będzie ostateczny kształt danego przedmiotu. Oznacza to, że do poprawnego wykonania gwintów, kół zębatych czy innych produktów oraz półproduktów metodą frezowania manualnego niezbędne są bardzo duże umiejętności operatora, maksymalna dokładność i skupienie. Niestety, nawet najlepszy fachowiec nie jest w stanie wykonać dwóch identycznych elementów, posługując się wyłącznie frezarką manualną.

Zasada działania frezarki CNC

Kiedy zachodzi konieczność wytwarzania elementów z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych w seriach, niezbędne jest używanie zautomatyzowanych metod obróbki, które zapewniają wysoką powtarzalność realizowanych procesów. W takich sytuacjach używa się obrabiarek CNC, czyli sterowanych numerycznie. Zaawansowane technologicznie narzędzia CNC nie tylko zapewniają uzyskanie wielu identycznych, nawet bardzo skomplikowanych elementów i skracają czas realizacji takich zadań, ale też znacznie zmniejszają całkowite koszty produkcji – mówi specjalista z warszawskiej firmy MIRMET.

Frezarka CNC wykonuje swoje zadania automatycznie na podstawie zaprogramowanego przez profesjonalistę projektu. W przypadku frezowania CNC najtrudniejszym zadaniem nie jest więc obsługa samego narzędzia, ale prawidłowe zaprogramowanie sterowników, które kontrolują dalszą pracę obrabiarki. Projektowanie komputerowych modeli elementów realizowane jest za pomocą specjalistycznych programów, takich jak CAD (Computer Aided Design). Wstępnie przygotowany projekt trzeba jeszcze przełożyć na język zrozumiały dla frezarki, co polega na przekonwertowaniu go do pliku CAM (Computer Aided Manufacturing). Komendy z pliku CAM przekazywane są z komputera do sterowników obrabiarki, które wprawiają narzędzie w ruch, zapewniający precyzyjne odtworzenie wirtualnego modelu.

Ponieważ frezowanie CNC pozwala na idealne odwzorowanie komputerowych modeli elementów w rzeczywistości, taka obróbka wykorzystywana jest nie tylko w produkcji seryjnej i masowej, ale także do prototypowania. Frezarki sterowane numerycznie znajdują zastosowanie również w tworzeniu modeli odlewniczych oraz form rozdmuchowych na potrzeby zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych.

 

 

Podziel się