Artykuł sponsorowany Na czym polega cięcie wodą?

Na czym polega cięcie wodą?

Cięcie wodą to proces, który jest nazywany obróbką strumieniowo – ścierną. Narzędziem tnącym jest w tym przypadku strumień wody połączony ze ścierniwem, podawany pod bardzo dużym ciśnieniem. Proces cięcia wodą jest realizowany za pomocą waterjet, czyli specjalistycznej maszyny CNC. Cięcie wodą umożliwia wysoce precyzyjną obróbkę niemal dowolnego materiału. Proces ten zachodzi bez ingerencji w zewnętrzną strukturę materiału, nie wymaga wykończenia, nie emituje szkodliwych pyłów, jest ekonomiczny i pozwala wykonywać cięcie z dokładnością do 0,1 mm. Na czym dokładnie polega proces cięcia wodą i jakie ma zalety?

Przebieg procesu cięcia wodą

Sterowana automatycznie wycinarka CNC to urządzenie, które zapewnia powtarzalność procesu i tym samym najwyższą jakość finalnych produktów. Wycinarka współpracuje z pompą wysokociśnieniową i wyposażona jest w dyszę z głowicą tnącą, ustawioną prostopadle do powierzchni obrabianego materiału. Materiał układa się na specjalistycznym stole roboczym, który zanurzony jest w wodzie w celu minimalizacji hałasu.

Podstawa pod wycinarkę musi zapewnić odpowiednią sztywność i odporność na odkształcenia spowodowane ciężarem materiału i ciśnieniem wody. W praktyce proces cięcia wodą oraz działania waterjet polega na przekazywaniu strumieniowi cieczy energii kinetycznej. Strumień cieczy zasysa ścierniwo w wyniku zjawiska zasysania inżektorowego i miesza się z nim w komorze. Następnie woda wraz ze ścierniwem ulegają w dyszy formowaniu się w strugę i wydostają się na zewnątrz przez otwór o małej średnicy.

Strumień wody wykorzystywany jest do przyspieszania ścierniwa, które osiąga prędkość bliską 340 m/s. Energia kinetyczna strumienia zamienia się na energię potencjalną deformacji materiału. Natężenie przepływu waha się od 0,5 do 25 l/min, a prędkość cięcia zależy od ciśnienia wody, średnicy dyszy oraz rodzaju ścierniwa. Woda stanowi nośnik siły ściernej. W materiale powstają mikroszczeliny, jego struktura rozluźnia się i w efekcie cząstki materiału odrywają się.

Dlaczego warto stosować metodę cięcia wodą?

Cięcie wodą pozwala na uzyskanie równych oraz gładkich krawędzi i umożliwia przecinanie nawet bardzo grubych materiałów. Metoda nie wykorzystuje oddziaływania termicznego i jest w 100% bezpieczna.

Jak mówi technolog z firmy kamieniarskiej Bagomar: Proces cięcia wodą stanowi jedną z najbardziej precyzyjnych metod cięcia materiału. Umożliwia wycinanie dowolnych kształtów i detali – precyzja wynosi 0,5 mm. Firmy, które posiadają stosunkowo duży stół dla maszyn CNC, mają możliwość obróbki także większych płyt.

Decydując się na proces cięcia wodą, zaleca się wybór jedynie doświadczonych firm oferujących takie usługi. Wykwalifikowani pracownicy oraz precyzyjne maszyny pozwalają na wykonanie różnorodnych elementów w bardzo dokładny sposób.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas