Materiał Partnera Na czym polega cięcie plazmowe?

Na czym polega cięcie plazmowe?

Za cięcie plazmowe uznaje się bardzo spopularyzowany proces cięcia metali o różnych grubościach i stopach, za pomocą wytworzonego łuku plazmowego. Jego najważniejszą częścią jest zaś tzw. plazma, którą określa się zjonizowaną materię, w swojej strukturze przypominającej gaz. Dzięki przewodzeniu prądu elektrycznego, a zatem emitowaniu ciepła i światła, można nią skutecznie ciąć różnego rodzaju materiały. Poznaj razem z nami technologię cięcia plazmowego.

Proces cięcia plazmowego

Cięcie plazmowe możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnego przyrządu, składającego się z palnika plazmowego, źródła zasilania, przewodu uziemiającego oraz z części eksploatacyjnej. Istotne przy tym jest to, że cały proces następuje w środowisku gazu osłonowego. Samo cięcie zaś następuje wtedy, kiedy łuk elektryczny przeskoczy na przecinany materiał. Podawane pełne źródło natężenia prądu, tworzy w złożonym procesie strumień plazmy, którego temperatura sięgać może nawet kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza. To pozwala na szybkie i precyzyjne przetapianie i przedmuchiwanie metalu.

Zastosowanie cięcia plazmowego

Cięcie plazmowe wykorzystywane jest głównie do pracy ze stalą czarną, stalą nierdzewną, a także z aluminium. W praktyce jednak może być wykorzystywane do cięcia wszystkich materiałów, które przewodzą prąd elektryczny. Jeśli chodzi zaś o moc przerobową, warto wiedzieć, że ręczne systemy, najczęściej są przystosowywane do cięcia metali do 75 mm grubości. Zrobotyzowane i zaawansowane systemy wysokoamperażowe, zdolne są nawet do wykonywania prac przy grubościach do około 150 mm! Dzisiaj zatem cięcie plazmowe, jest wykorzystywane do wykonywania kształtowników, rur, czy blach, nawet na materiałach nieoczyszczonych, czy zardzewiały i pomalowanych!

Typy cięcia plazmowego

Cięcie plazmowe można rozróżnić także ze względu na sposób samego cięcia. Wyróżnia się cięcie podstawowe, ukosowanie, cięcie szablonowe, żłobienie, cięcie zmechanizowane, a także cięcie wielu blach jednocześnie. Techniki te wykorzystuje przy realizacji zleceń między innymi firma DARMET, która gwarantuje szerokie usługi obróbki materiałów CNC i metaloplastyczne, a także sprzedaż różnorodnych elementów łączeniowych. Mowa o podkładkach klinowych, podkładkach sprężystych, podkładkach okrągłych i kwadratowych, o nakrętkach sześciokątnych, a także o śrubach z łbem grzybkowym, czy walcowym.  Z pełną ofertą tego producenta i dystrybutora, warto już teraz zapoznać się na dedykowanej stronie www, na której znajdziesz także uzyskane przez firmę certyfikaty, m.in. ISO 9001:2000 w zakresie handlu wyrobami śrubowymi. 

Opracowanie:

Darmet. Śruby, konstrukcje stalowe

Magnuszew , Przyjaźni 10

Podziel się