Materiał Partnera Montaż paneli fotowoltaicznych - co warto o nich wiedzieć?

Montaż paneli fotowoltaicznych - co warto o nich wiedzieć?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przykłada się do ekologii. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że to między innymi my mamy na nią wpływ. Jeśli zależy nam na ekologii, to warto rozważyć wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli fotowoltaicznych. Co warto o nich wiedzieć? Czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie? Sprawdź to w naszym artykule!

Montaż paneli fotowoltaicznych - gdzie?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca. Zdecydowanie nie może być ono byle jakie, a podczas wyboru miejsca trzeba uwzględnić kilka kwestii. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne nie mogą znajdować się w zacienionych miejscach. Aby panele fotowoltaiczne mogły maksymalnie działać, muszą być całkowicie odsłonięte. Jak mówi specjalista z firmy Metal-tech, trzeba zadbać o ten aspekt, gdyż nawet niewielki cień może mieć wpływ na obniżenie wydajności instalacji, a przecież nie o to nam chodzi.

Nie bez znaczenia są również warunki atmosferyczne panujące na konkretnym obszarze. Przede wszystkim chodzi tu o śnieg i wiatr. Powinniśmy wybrać takie miejsce, w którym nie wieje mocno wiatr, a ponadto nie zalega śnieg, dzięki czemu panele fotowoltaiczne będą działać bez zarzutów.

Jednak warto tutaj podkreślić, że panele fotowoltaiczne muszą mieć jakikolwiek dostęp do wiatru, gdyż to właśnie on jest odpowiedzialny za ich naturalne chłodzenie. Jeśli instalacja nie będzie miała dostępu do powietrza, to prędzej czy później dojdzie do jej przegrzania. Bardzo ważny jest również sposób jej montażu - zdecydowanie nie powinna być zamocowana całkowicie na poziomie. Oprócz tego podczas montażu paneli warto pamiętać również o zamocowaniu ochrony odgromowej.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Wybór odpowiedniej lokalizacji paneli fotowoltaicznych to podstawa, jeśli zależy nam na ich najwyższej wydajności. Mogłoby się wydawać, że najlepiej zamontować je na dachu, aczkolwiek nie zawsze tak jest. Czasem lepszym miejscem jest np. elewacja budynku. Najlepsze miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych, to takie, gdzie często i mocno świeci słońce, a także takie, które ma odpowiednią powierzchnię.

Drugim niemniej ważnych elementem, o którym nie możemy zapomnieć, jest odpowiedni wybór komponentów instalacji. Podczas zakupów powinniśmy skupić się na falowniku fotowoltaicznym. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który odpowiada za zmianę napięcia stałego na przemienne. Zdaniem wielu osób falownik fotowoltaiczny to serce całej instalacji, dlatego nie warto na nim oszczędzać i postawić na najlepszy produkt.

Komu zlecić montaż paneli fotowoltaicznych?

Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż paneli fotowoltaicznych, to przyszedł czas na znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się takimi pracami. Na rynku działa wiele takich firm, lecz warto tutaj podkreślić, że nie z każdą z nich warto podjąć współpracę. Aby znaleźć firmę do montażu paneli, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę wraz z nazwą naszej miejscowości. Zapewne wyświetli nam się wiele propozycji, jednak zanim zdecydujemy się na wybór jednej z nich, to warto zapoznać się z opiniami na temat z każdej z nich. Takie opinie możemy znaleźć na różnego rodzaju forach, serwisach, czy portalach. Możemy także zdecydować się na współpracę z renomowaną firmą - taką jak np. Metal-tech z Gniezna, która z chęcią zajmie się montażem paneli fotowoltaicznych.

Opracowanie:

Metal-tech Janusz Nowaczewski

Gniezno , Wschodnia 14

Podziel się