Artykuł sponsorowany Mieszanki spawalnicze – poznaj gazy osłonowe do procesów MIG/MAG/TIG

Mieszanki spawalnicze – poznaj gazy osłonowe do procesów MIG/MAG/TIG

Nowoczesne procesy spawalnicze, które pozwalają uzyskiwać niezwykle solidne łączenia metalów, bez konieczności wykonywania w późniejszym czasie długich działań wykończeniowych, opierają się o wykorzystanie gazów osłonowych. Mowa między innymi o helu, a także tlenie, dwutlenku węgla, czy argonie. Wiele z firm produkcyjnych gazów technicznych, gwarantuje również nowoczesne mieszanki, które znalazły idealne zastosowanie przy spawaniu MAG/MIG/TIG.

Gazy osłonowe – jakie są wykorzystywane na rynku?

W dziedzinie spawalnictwa, wykorzystuje się obecnie przy procesach MAG, MIG i TIG, specjalistyczne gazy osłonowe, a w zasadzie ich mieszanki. Warto wiedzieć, że to one są ważnym narzędziem optymalizującym całą czynność spawania, zapewniającym większą precyzję i wydajność, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Gazy osłonowe pozwalają bowiem nadać wyższych właściwości technicznych spoinom takich, jak wytrzymałość, czy odporność na korozję oraz obciążenia dynamiczne. Ich działanie ma również znacznie w minimalizowaniu zakresu odprysków, czy też w przyśpieszaniu całego spawania. Istotne jest jednak dobranie odpowiednich ich rodzajów. Na rynku stosuje się przede wszystkim: CO2, AR, HE, O2, oraz N2, o różnym stężeniu i proporcjach w tworzonych mieszaninach.

Przykład najskuteczniejszych mieszanin spawalniczych – FERROLINE, INOXLINE, ALULINE

Gazami osłonowymi, a w zasadzie mieszaninami wysokich jakościowo gazów, które spełniają m.in. normę PN-EN ISO 14175:2009 (norma dot. Gazy i mieszaniny gazów do spawania i procesów pokrewnych), są te oferowane przez m.in. markę MESSER POLSKA Sp. z o.o. Mowa o produktach FERROLINE, INOXLINE, a także ALULINE. Pierwsza mieszanina dedykowana jest głównie do procesów spawania MAG M i MAG C, druga do metody MAG M, MIG, TIG, a trzecia głównie do spawania MIG i TIG. Warto przy tym wiedzieć, że występują one w różnych składach gazowych, co również kategoryzuje je względem wykorzystanie do danych procesów, czy materiałów. INOXLINE skuteczny jest, jako gaz osłonowy do spawania stali wysokostopowych, ALULINE do spawania aluminium i metali niezależnych, a FERROLINE do spawania stali niestopowych i niskostopowych. 

Zapoznając się bliżej z trzema przykładowymi mieszaninami gazów osłonowych, warto wiedzieć, że mają one – jak już wspomniano – różny swój skład:

  • FERROLINE – np. występuje w wersji C8 zawierając 8% CO2 w Ar, co idealnie nadaje się do spawania impulsywnego; czy też w typie C5 X5 (5% CO2, 5%O2 w Ar) do wysokiej wydajności procesów spawalniczych cienkich blach,
  • INOXLINE –  m.in. rodzaj H2 zawierający 2% H2 w Ar do spawania zmechanizowanego materiałów o niewielkiej grubości; typ He30 C3, ze składem 30% He, 3% CO2 w Ar, do spawania stali duplex oraz materiałów grubych,
  • ALULINE – He130 N (30% He, 0.015% N2 w Ar),  do spawania materiałów o średniej grubości, przy wysokiej wydajności; czy też ALULINE Argon 4.6 o uniwersalnym przeznaczeniu.

Z pełną listą typów mieszanin wyżej wymienionych, a także gazów spożywczych, przemysłowych itd. warto zapoznać się na dedykowanej stronie internetowej marki MESSER POLSKA. Gwarantuje ona tam, szeroko opisane katalogi. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas