Artykuł sponsorowany Metody zastosowania tworzyw sztucznych

Metody zastosowania tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne to grupa materiałów syntetycznie wyprodukowanych przez człowieka. Ich głównym składnikiem są substancje wielkocząsteczkowe. Potocznie tworzywa sztuczne nazywane są także plastikami lub masami plastycznymi. Tworzywa sztuczne mają swoje zastosowanie w każdej niemal dziedzinie naszego życia. Ich szerokie występowanie wynika przede wszystkim z dobrych właściwości.

Tworzywa sztuczne i ich właściwości

Tworzywa sztuczne na ogół charakteryzują się niską masę oraz słabym przewodnictwem cieplnym. Mogą być zarówno przeźroczyste, jak i nieprzeźroczyste. Charakteryzują się także wysoką odpornością na temperaturę, rozciąganie i łamanie. Są także bardzo często odporne na działanie czynników chemicznych oraz wilgoci. Tworzywa sztuczne także w prosty sposób formują się i barwią. Pod względem użytkowym, tworzywa sztuczne dzielimy na duromery, plastomery oraz elastomery. Duromery pod względem właściwości są podobne do metali i ceramiki. Są twarde, nieelastyczne oraz posiadają wysoką wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. Nie topią się także pod wpływem wysokiej temperatury, jednak są przy tym dość kruche. Plastomery to natomiast tworzywa sztuczne, które są sztywniejsze od duromerów. Z łatwością topią się, co ułatwia ich formowanie oraz kształtowanie w dowolny sposób. Elastomery z kolei charakteryzują się wysoką podatnością do deformacji odwracalnej. Mają zdolność do zmiany kształtu oraz powrotu do poprzedniego bez naruszenia ich pierwotnej struktury. Dystrybucją różnych rodzajów tworzyw sztucznych zajmuje się przykładowo firma Akces.

Tworzywa sztuczne i ich zastosowanie

Tworzywa sztuczne spotykamy powszechnie, właściwie w każdej dziedzinie życia. Wykonuje się z nich opakowania produktów żywnościowych, meble, dekoracje i wiele innych. Do opakowań produktów wykonanych z tworzyw sztucznych należą, m.in. popularne butelki plastikowe, folie spożywcze, torby, torebki itp. Tworzywa sztuczne produkuje się także na potrzeby budownictwa. Należą do nich wykładziny podłogowe, ramy drzwiowe i okienne, listwy przypodłogowe, tapety itp. Wykorzystuje się je także do produkcji rur kanalizacyjnych i wodnych. Tworzywa sztuczne to także tkaniny użytkowe i dekoracyjne. Do tworzyw sztucznych z tej grupy należą np. włókna akrylowe, poliamidowe oraz popularny poliester i nylon. Ubrania, pościel i inne wyroby włókiennicze wykonane z włókien syntetycznych charakteryzują się wysoką wytrzymałością, pięknymi i intensywnymi kolorami oraz niską ceną, co wpływa na ich ogromną popularność. W rolnictwie z kolei tworzywa sztuczne wykorzystuje się do produkcji folii ochronnych dla roślin, doniczek oraz popularnej folii szklarniowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas