Artykuł sponsorowany Metody neutralizacji odpadów przemysłowych

Metody neutralizacji odpadów przemysłowych

Według różnych szacunków w Polsce odpady przemysłowe stanowią od 80 do 90 procent wszystkich wytwarzanych odpadów. Dlatego są one tak dużym problemem, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla gospodarki. Część z odpadów można zagospodarować poprzez recykling. Kolejne trafiają do spalarni. Są jednak i takie, które trzeba unieszkodliwić innymi metodami. Sprawdźmy zatem jakimi sposobami neutralizuje się odpady przemysłowe?

Co to są odpady przemysłowe?

Do odpadów przemysłowych zaliczamy różnego typu substancje, które powstają przy okazji procesów produkcyjnych lub w ramach działalności usługowej. Mogą one przybierać formę cieczy bądź wyrobów stałych. Warto pamiętać, że prawie 100% firm wytwarza odpady przemysłowe. Dotyczy to w równym stopniu dużych fabryk, jak też mniejszych zakładów produkcyjnych, punktów usługowych np. warsztatów samochodowych, a nawet takich podmiotów jak sklepy czy szpitale. Bardzo często to my sami dostarczamy tym podmiotom odpady przemysłowe m.in. kupując nowy akumulator albo opony. Charakter tych odpadów, a także stopień zagrożenia dla środowiska naturalnego czy ludzkiego zdrowia i życia zależy od wielu czynników. Pierwszy to rodzaj odpadów, z jakimi mamy do czynienia. Chodzi przede wszystkim o ich pochodzenie.

Jak wyjaśnia ekspert firmy EKOPROD z Koskowic koło Legnicy, specjalizującej się w profesjonalnej neutralizacji odpadów przemysłowych, komunalnych oraz odzyskiem surowców wtórnych:

Pod względem pochodzenia odpady przemysłowe można podzielić na: odpady poprodukcyjne, odpady poeksploatacyjne oraz odpady pozostałe. Do pierwszej grupy zaliczamy wszystko to, co jest efektem ubocznym procesu produkcyjnego, a czego nie można ponownie wykorzystać w produkcji. Branżami przodującymi w wytwarzaniu tych odpadów są: górnictwo, energetyka i petrochemia. Grupę odpadów poeksploatacyjnych stanowią różnego rodzaju zużyte produkty m.in. przepalone źródła światła, oleje silnikowe, zużyte akumulatory czy opony. Duży udział w wytwarzaniu tej kategorii odpadów mają m.in. warsztaty samochodowe. Odpady przemysłowe klasyfikowane jako pozostałe spotyka się najczęściej w szpitalach, przychodniach i laboratoriach. Właściwe zagospodarowanie wszystkich rodzajów odpadów przemysłowych to nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z nimi.

W jaki sposób neutralizuje się odpady przemysłowe?

Metod na utylizację odpadów przemysłowych jest kilka. Choć każda z nich dotyczy innej grupy odpadów, to wszystkie mają na celu ich unieszkodliwienie. Pierwsza i najbardziej proekologiczna to oczywiście recykling. Jest on możliwy w odniesieniu do odpadów z tworzyw sztucznych, papieru, szkła, drewna, czy pewnych metali. Jednak istnieje spora grupa odpadów przemysłowych, których z różnych względów nie można przetworzyć. Dobrym przykładem są m.in. oleje, smary czy kwasy wykorzystywane w przemyśle. Substancje takie trzeba poddać  legalnej neutralizacji, która musi być przeprowadzona przez uprawniony do tego podmiot. Jeszcze innym sposobem na zagospodarowanie odpadów przemysłowych jest ich spalenie w specjalistycznych spalarniach. W instalacjach tych odpady służą do produkcji ciepła oraz energii. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwa tego typu są bezpieczne dla otoczenia. Stosują bowiem zaawansowane filtry i inne rozwiązania ograniczające do minimum ich negatywny wpływ na środowisko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas