Artykuł sponsorowany Malowanie proszkowe - na czym to polega?

Malowanie proszkowe - na czym to polega?

Od kilkudziesięciu lat malowanie proszkowe cieszy się ogromną popularnością. Dzięki temu powłoka, którą malujemy, jest nie tylko bardzo gładka, ale również trwała. Potrzebujemy do tego jednak odpowiedniej farby i narzędzi - oraz trochę cierpliwości. Przyjrzyjmy się zatem, co charakteryzuje proces malowania proszkowego.

Czym jest malowanie proszkowe?

W skrócie polega na rozpylaniu farby proszkowej na malowanej powierzchni. Choć stosowane jest głównie do malowania metali, jego zakres zastosowań jest o wiele większy. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku szkła czy drewna. Jednak cały proces malowania proszkowego nie byłby możliwy bez odpowiednich narzędzi - pistoletów natryskowych, z których pomocą stosuje się natrysk; elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. 

Dwa rodzaje natrysku

Najpierw zwróćmy uwagę na malowanie elektrostatyczne. Aby je przeprowadzić, musimy wytworzyć efekt ładowania cząsteczek farby. Z pomocą praw fizyki, powierzchnia niejako “przyciąga” cząsteczki farby, dając bardzo równomierny i gładki efekt. Niestety, nie jest to metoda idealna. Bardzo ciężko pomalować w taki sposób przedmioty o nieregularnych kształtach. Trudności może również sprawić malowanie wewnętrznych części danego elementu, przez co użytkownik będzie zmuszony do zastosowania konwencjonalnych metod.

Innym rodzajem jest malowanie proszkowe elektrokinetyczne. W tym przypadku, cząsteczki farby są naładowane elektrostatycznie dzięki sprężonemu powietrzu. Nie tworzymy tu pola elektrostatycznego, a za “naładowanie” cząstek farby odpowiada tarcie. Jej drobinki ocierają się o siebie wewnątrz przewodu aplikacyjnego, przez co ładują się dodatnie. Po wydostaniu się z aplikatora – czyli pistoletu natryskowego – farba przylega na powierzchni, uderzając o nią.

Wady i zalety malowania proszkowego

Nie da się ukryć, że zalet takiego rozwiązania jest zdecydowanie więcej niż wad. Najważniejszą jest ekonomia – w porównaniu z tradycyjnymi emulsjami, zużycie farb proszkowych jest o wiele niższe, co przekłada się oczywiście na koszty. Co więcej, farby proszkowe nie oddziałują negatywnie ani na środowisko, ani na ludzi – nie mają bowiem w swoim składzie szkodliwych rozpuszczalników. Metoda ta również eliminuje możliwość powstawania zacieków czy niechcianych różnic kolorystycznych na powierzchni – barwa jak i faktura są równomiernie rozłożone.

Niestety, nic nie jest idealne, więc i tu pojawiają się wady. W dużej mierze jednak zależą one nie tyle od metody malowania, ile od samego malującego. Powierzchnię przed procesem należy starannie wyczyścić, a po skończonym procesie nagrzewać. Malowanie proszkowe wymaga również specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia. Warto więc zastanowić się nad wyborem specjalistów. Firma ADMET, posiadająca wieloletnie doświadczenie jest pewnikiem idealnego pomalowania dostarczonych elementów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas