Artykuł sponsorowany Łożyska i ich zastosowanie w przemyśle

Łożyska i ich zastosowanie w przemyśle

W mechanice terminu łożysko używamy w odniesieniu do części urządzeń technicznych, które podtrzymują inne części maszyn, jednocześnie umożliwiając im względny ruch obrotowy. Łożysko musi być wykonane z materiałów łatwo obrabialnych, o bardzo dobrej odporności na zatarcie, zużycie i korozję, małym współczynniku tarcia, wysokiej wytrzymałości zmęczeniowej i na nacisk.

Jak można wnioskować na podstawie powyższego wstępu, różnego typu łożyska wykorzystywane są właściwie we wszystkich maszynach przemysłowych. Każde, nawet najprostsze urządzenie, w którym znajdują się układy ruchome, wymaga stosowania łożysk.

Łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe należą do najpopularniejszych, dają bowiem najszersze możliwości zastosowania. Charakteryzują się nierozłączną budową, bardzo dobrą wytrzymałością, pracują płynnie, a dodatkowo bardzo cicho. Przenoszą zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe. Wykorzystywane są niemal we wszystkich maszynach, a ze względu na zdolność do pracy przy bardzo dużych szybkościach obrotowych, są niezastąpione w silnikach elektrycznych. Podczas użytkowania łożysk kulkowych zaleca się stosowanie smarów.

Wśród łożysk kulkowych wyróżnia się poszczególne podtypy, w tym m.in. łożyska kulkowe jednorzędowe (zwykłe i skośne), łożyska kulkowe wahliwe, wzdłużne i dwurzędowe – wymienia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa AGRO-HURT w Warszawie.

Łożyska walcowe

Łożyska walcowe mają konstrukcję rozłączną, co okazuje się dużym ułatwieniem podczas ich montażu. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do przejmowania bardzo dużych obciążeń promieniowych, chociaż mogą też pracować przy obciążeniu ciągłym osiowym, jeśli nie przekracza ono promieniowego. Jednocześnie łożyska walcowe nadają się do stosowania przy dużych prędkościach eksploatacyjnych. Właściwości i parametry pracy łożysk walcowych czynią z nich doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do łożyskowania wrzecion rozmaitych obrabiarek do metali.

Łożyska stożkowe

Również łożyska stożkowe doskonale radzą sobie przy pracy w układach obrabiarek metali. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć przy układach, w których konieczne jest przenoszenie złożonych obciążeń poprzecznych i wzdłużnych. W konstrukcji łożysk tego typu zwraca uwagę połączenie pierścieni o stożkowych bieżniach i wałeczków w kształcie ściętych stożków, które umożliwia przenoszenie obciążeń promieniowych i osiowych. Łożyska stożkowe stosowanie są m.in. w przemyśle ciężkim, a więc w hutach i kopalniach, ale także w motoryzacji, lotnictwie i branży włókienniczej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas