Artykuł sponsorowany Legalizacja dystrybutorów LPG – jak przebiega?

Legalizacja dystrybutorów LPG – jak przebiega?

Dystrybutor to przyrząd pomiarowy służący do odmierzania ilości wypompowanego paliwa, który – podobnie jak wszystkie inne urządzenia naliczające kwoty do zapłaty – podlega okresowej legalizacji. Niedopełnienie obowiązku nałożonego przez ustawę prawo o miarach uniemożliwia sprzedaż paliwa i może skutkować karą dla właściciela stacji. Sprawdźmy, na czym polega ta procedura i w jaki sposób przeprowadza się weryfikację wskazań odmierzacza.

Legalizacja pierwotna i ponowne

Pierwsza legalizacja dystrybutora z Oceną Zgodności ma miejsce rok po jego instalacji na stacji paliw. Warto przy tym zaznaczyć, że odmierzacz, mimo przejścia I etapu legalizacji na stanowisku pomiarowym producenta, musi zostać zalegalizowany powtórnie jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży paliwa. Oprócz tego właściciel stacji LPG ma obowiązek okresowej legalizacji dystrybutora, której celem jest wykrycie wszelkich nieprawidłowość wskazań w oparciu o dane z kolby pomiarowej. Taka legalizacja obowiązuje przez 13 miesięcy od daty wykonania.

Jak wygląda legalizacja dystrybutora LPG?

Pierwszym etapem legalizacji odmierzacza jest pomiar gęstości gazu. Jeżeli wymogi zostaną spełnione, tzn. wartość zmieści się w granicach od 0,539 do 0,569 g/cm3, można rozpocząć zasadnicze czynności pomiarowe. Technik wykonuje wówczas 10 napełnień kolby pomiarowej o pojemności 20 l paliwem gazowym, a następnie zestawia otrzymane wyniki ze wskazaniami dystrybutora. Wielokrotne wykonywanie pomiarów pozwala uśrednić wynik i uzyskać najbardziej wiarygodne odczyty. Właściwej ocenie podlega błąd pomiaru, którego wartość dopuszczalna wynosi ±1%. Procedura legalizacji dystrybutora LPG może być wykonana wyłącznie przez specjalistyczne firmy, takie jak Arkom, które dysponują odpowiednim sprzętem i posiadają stosowne uprawnienia. Koszt przeprowadzenia drugiego etapu legalizacji pierwotnej wynosi średnio 200 zł. Tyle samo zapłacimy za legalizację ponowną. Opłaty dodatkowe obejmują przygotowanie dystrybutora oraz całego układu pomiarowego i w zależności od regionu mogą wynosić 300-500 zł.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas