Materiał Partnera Którą technikę cięcia blach wybrać – plazmową czy laserową?

Którą technikę cięcia blach wybrać – plazmową czy laserową?

Wśród termicznych metod cięcia materiałów najpopularniejsze wciąż pozostają technika plazmowa oraz laserowa. Obydwie mają swoje zalety oraz wady, choć ich skuteczność może być równie skuteczna. Wiele bowiem zależy od tego, jaki materiał ma zostać poddany tego typu obróbce. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć jego grubość, jak również pożądany efekt.

Precyzyjny laser

To jedna z bardziej cenionych metod termicznego rozdzielania materiałów, zwłaszcza jeśli chodzi o blachy. Nic dziwnego, ponieważ cechuje ją naprawdę wysoka precyzja, jak również możliwość uzyskania idealnie gładkich krawędzi. Jest to możliwe głównie dzięki wąskiej szczelinie cięcia, mającej ok. 0,5 mm, co przekłada się na niską ilość powstających odpadów i niewielkie ryzyko uszkodzenia opracowywanego detalu. W zależności od mocy wiązki promienia laserowego można materiał może być wypalany bądź odparowywany. Metoda jest nie tylko wysoce precyzyjna, ale również szybka i możliwa do zautomatyzowania, na przykład z wykorzystaniem maszyn CNC. Taka usługa jest dostępna między innymi w firmie Uni-Lager, zlokalizowanej w Rudzie Śląskiej.

Laser idealnie nadaje się do obróbki wszystkich rodzajów stali, jak i metali nieżelaznych. Tę metodę poleca się szczególnie do cięcia blach z miękkich gatunków stali. Najlepiej sprawdza się przy materiale, którego grubość nie przekracza 2 mm, choć nie ma przeszkód, aby stosować go nawet przy takich mających nie więcej niż 6 mm. Nie nadaje się jednak do powierzchni, charakteryzujących się wysokim współczynnikiem odbicia światła.

Wydajna plazma

Drugą z nowoczesnych technologii cięcia termicznego odbywa się przy wykorzystaniu łuku plazmowego, czyli zjonizowanego gazu. Także cechuje się dość wąską szczeliną cięcia, choć nieco grubszą niż w przypadku lasera, ponieważ wynosi ona ok. 1-2 mm. Stąd też niezbyt nadaje się do wycinania skomplikowanych wzorów, ale nie można odmówić jej skuteczności w wykonywaniu prostych cięć bez uszkodzonych krawędzi. Należy również wspomnieć, że tak opracowywane wyroby nie sprawiają później trudności przy ich spawaniu. Cięcie plazmą to tak samo sprawna technika, przy której można wykorzystać technologię maszyn CNC. Wycinarki tego typu są tylko nieco mniej dokładne, aniżeli te stosowane przy obróbce laserowej.

Nie ma również problemu z ewentualnym nadpalaniem cienkich materiałów, choć zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy grubościach detali, mieszczących się w zakresie 6-40 mm. Poza tymi wartościami jakość ciętych krawędzi ulega znacznemu pogorszeniu. Stosuje się ją zwłaszcza do cięcia metali żelaznych i nieżelaznych o wysokiej przewodności prądu elektrycznego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z technik jest lepsza, ponieważ efekty są w dużej mierze uzależnione od tego, jaki rodzaj blachy ma być opracowywany.

Opracowanie:

FHU Uni-Lager Marcin Kućmin

Ruda Śląska , Brańskiego 133

Podziel się