Materiał Partnera Korzyści z automatyzacji paletyzacji w procesie produkcyjnym

Korzyści z automatyzacji paletyzacji w procesie produkcyjnym

Zastosowanie robotów na różnych etapach linii produkcyjnej jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. To udogodnienie szczególnie w pracach, które wymagają precyzji lub wiążą się z dźwiganiem ciężkich elementów. Stąd też jednym z wielu procesów, który zostaje bardzo często poddawany automatyzacji, stanowi paletyzacja towarów. Nie wyklucza to ingerencji człowieka, jednakże procesy produkcyjne są skutecznie przyspieszone.

Na czym polega paletyzacja?

To nic innego jak układanie w konkretny sposób na palecie towarów przeznaczonych do wysyłki, magazynowania lub dalszej dystrybucji. Paletyzacja stanowi jeden z wielu etapów procesu logistycznego. Przede wszystkim są jej poddawane zazwyczaj pudełka, ale także tacki, beczki, zgrzewki lub worki. Bardzo często także w tej części produkcji następuje zamykanie kartonów, ich etykietowanie, ważenie oraz foliowanie wraz z odpowiednim zabezpieczeniem przed upadkiem. To praca, która wymaga przede wszystkim dużej siły fizycznej oraz szybkości, dlatego coraz częściej wykorzystywane są zrobotyzowane stanowiska paletyzacji.

Czym charakteryzuje się robot paletyzacyjny?

Istnieje wiele rodzajów tego typu maszyn. Ich parametry są przystosowane do rodzaju towaru, jakim mają operować. I tak na przykład możemy spotkać stacje obsługujące wyłącznie produkty workowane o określonej masie, inne z kolei obsługują zwoje rur oraz opakowania o kształcie sześcianu. Największe roboty mają wielkość i zasięg nawet do trzech metrów, dzięki czemu istnieje możliwość, że obsłużą dwie linie przemysłowe. Mniejsze zaś bardzo często wykorzystywane są do pakowania towarów.

Pełne stanowisko pracy robota paletyzującego składa się przeważnie ze stołów rolkowych, służących do załadunku oraz rozładunku i windy wyposażonej w ruchomą tacę układającą stos towarów. Zazwyczaj tego typu stacje można rozbudowywać o dodatkowe komponenty, na przykład półautomaty przeznaczone do zabezpieczenia towarów folią stretch. Produkcją takiego sprzętu zajmuje się między innymi firma Centrum Projekt, działająca w branży automatyki przemysłowej na terenie Wrocławia.

Jakie są zalety automatyzacji paletyzacji?

Przede wszystkim zainstalowanie robotów na tym etapie produkcji sprawia, że człowiek nie musi dźwigać ciężkich materiałów. Ponadto urządzenia te cechują się wysoką efektywnością, a niskimi kosztami użytkowania. Zazwyczaj posiadają także bardzo szerokie możliwości ustawień trybu działania, co pozwala dopasować tempo do szybkości pracy na całej linii produkcyjnej. Kolejną zaletą to przyspieszenie procesu paletyzacji, ponieważ można zwiększyć powtarzalność zapełniania palet oraz ilość transportowanych elementów w czasie. Do obsługi robota potrzebny jest wyłącznie jeden operator i ma on pełną kontrolę nad stanowiskiem. Warto również wspomnieć, że tego typu maszyny charakteryzuje odporność na trudne warunki pracy, takie jak skrajne temperatury lub wysoki poziom zapylenia.

Opracowanie:

Centrum Projekt sp. z o.o.

Wrocław , Długosza 48

Podziel się