Artykuł sponsorowany  Kiedy w budownictwie należy przeprowadzić pomiary zawartości ferrytu?

Kiedy w budownictwie należy przeprowadzić pomiary zawartości ferrytu?

Właściwe przeprowadzenie procesu spawania ma nierzadko kluczowe znaczenie w kontekście uzyskania stabilności danej konstrukcji stalowej. Z tego względu spoiny podlegają surowej ocenie, w tym także określeniu zawartości ferrytu. Powinna być ona na optymalnym w danym przypadku poziomie, co przekłada się na parametry wytrzymałościowe połączonych ze sobą elementów obiektów. Sprawdź, jak wykonuje się pomiary w tym zakresie!

Przy jakich pracach warto zlecić określenie zawartości ferrytu?

Wspomniane już spawanie jest jedną z podstawowych czynności wykorzystywanych szeroko w budownictwie. Pozwala na efektywne i trwałe połączenie ze sobą elementów metalowych, które mogą tworzyć np. stelaż całej konstrukcji czy jej dachu. Z tego względu spoiny narażone są na spore obciążenia i siły powstające podczas eksploatacji obiektu. Przy nieprawidłowo wykonanym spawaniu, po którym poziom ferrytu będzie zbyt niski, wystawione na działanie ciepła łączenia mogą pękać. Takie ryzyko występuje m.in. przy obróbce stali austenitycznej.

Ma ona bardzo dobrą odporność na korozję, dlatego powszechnie wykorzystuje się ją właśnie w branży budowlanej. Będący składnikiem spoin roztwór stały węgla w żelazie w postaci ferrytu odpowiada za ochronę zmęczeniową zastosowanych połączeń. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka jego zawartość wpływa negatywnie na parametry wytrzymałościowe spawów. Pomiary w tym zakresie warto zlecić zarówno po samym spawaniu, jak i napawaniu, czyli uszlachetnianiu wybranych elementów z metalu lub ich naprawie. Nierzadko wspomniane badania wykonuje się w takim wypadku na stalach platerowanych.

Na czym polega profesjonalne wykonanie pomiarów zawartości ferrytu?

Do oceny stężenia ferrytu możliwe jest zastosowanie m.in. metody powierzchniowej. W takiej sytuacji specjaliści używają odpowiedniej aparatury pomiarowej w postaci ferrytoskopu, który sprawdza się zarówno podczas określania zawartości wspomnianego składnika stopów żelaza z węglem w terenie, jak i w warunkach laboratoryjnych. Nowoczesnymi urządzeniami tego typu dysponuje firma Draco, która jest w stanie precyzyjnie i rzetelnie zrealizować usługi w zakresie pomiaru ilości ferrytu w spoinach.

Jeden ze stosowanych w takim wypadku sposobów to również kontrola zgładu z wykorzystaniem mikroskopu metalograficznego. Niezależnie od użytej metody badania, ważne jest, by było ono przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Do pomiaru zawartości ferrytu należy uwzględnić wytyczne zawarte w standardach PN-EN ISO 8249 oraz ASTM E562-11. Usługi tego typu wykonane profesjonalnie dają możliwość wyeliminowania nieprawidłowych spoin mogących przyczynić się do pękania stalowych elementów konstrukcyjnych połączonych ze sobą w procesie spawania.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas