Artykuł sponsorowany Kartonowe filtry labiryntowe w filtracji pyłowej

Kartonowe filtry labiryntowe w filtracji pyłowej

Filtrowanie powietrza jest jednym z ważniejszych etapów bardzo wielkiej ilości różnych procesów przemysłowych, stanowi podstawę działania licznych urządzeń domowych, a także jest jednym z działań z zakresu inżynierii ochrony środowiska. Istnieją dwa podstawowe systemy oczyszczania powietrza: filtracja pyłowa i filtracja gazowa. W niniejszym artykule omówimy jedno z narzędzi tego pierwszego systemu, a mianowicie kartonowe filtry labiryntowe.

Zastosowania kartonowych filtrów labiryntowych

Do jednych z trudniejszych procesów filtracyjnych należy oczyszczanie powietrza z cząstek farb w lakierniach i malarniach. Każdy, kto miał jakąkolwiek styczność z lakierami i farbami olejnymi, zdaje sobie sprawę z tego, o jakiej skali trudności tutaj mówimy. Nakładanie tego typu powłok generuje olbrzymie ilości mokrych i lepkich cząstek farby unoszących się swobodnie w otaczającej nas przestrzeni, zwłaszcza przy zastosowaniu malarskich pistoletów na sprężone powietrze. Co prawda specjalne ściany i kabiny natryskowe ograniczają wydostawanie się skażonego powietrza do atmosfery, niemniej pozostaje problem jego oczyszczenia. Tutaj właśnie najlepiej sprawdza się omawiana przez nas metoda filtracji pyłowej przy pomocy kartonowych filtrów labiryntowych. Wydawać mogłoby się, że w porównaniu z innymi sposobami filtracji pyłowej np. z zastosowaniem mat filtracyjnych, filtrów kieszeniowych, kasetowych czy kompaktowych z węglem aktywnym jest to metoda dość prymitywna, to jednak w tym konkretnym przypadku zdecydowanie najskuteczniejsza, o czym zapewniają nas specjaliści z firmy Biuro Inżynierskie BODIM z Tychów.

Budowa i zasada działania kartonowych filtrów labiryntowych

Zwane też harmonijkowymi kartonowe filtry labiryntowe wykonywane są z dwóch warstw plisowanego i perforowanego kartonu. Budowa tego filtru jest idealnym potwierdzeniem powiedzenia, które mówi, że geniusz tkwi w prostocie. Tak zbudowany, ten skromny filtr jest konstrukcją samonośną, co sprawia, że jego wewnętrzne lamele nie leżą na swoich płaskich bokach, lecz jedynie na krawędziach swych załamań, dzięki czemu przepływające przezeń powietrze omiata całe jego powierzchnie, pozostawiając na nich drobiny farb i lakierów. Okolicznością zwiększającą skuteczność takiego kartonowego labiryntu jest także to, że penetrujące go powietrze wielokrotnie i gwałtownie zmienia kierunek swego przepływu, co przyspiesza wytrącanie się z niego cząsteczek farby osadzających się następnie na powierzchniach kartonu. Badania wykazują, że kartonowe filtry labiryntowe stosowane w lakierniach mają kilkakrotnie większą zdolność absorpcji cząsteczek farb niż filtry zbudowane z mat z włókna szklanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas