Materiał Partnera Jakie płyną korzyści z oddawania makulatury do skupu?

Jakie płyną korzyści z oddawania makulatury do skupu?

Jesteśmy pewni, że bez najmniejszego problemu w każdym domu znajdziemy mnóstwo papierów - zaczynając od zniszczonych książek, a kończąc na nieaktualnych i nikomu niepotrzebnych papierach. Ich nadmiar często przytłacza i często nie mamy pomysłu, co z nim zrobić. Sposobów jest kilka, najczęściej po prostu je wyrzucamy wraz z innymi odpadami, czy używamy do palenia w kominkach i piecach. Jednym z lepszych opcji jest oddanie jej do skupu. Czy warto? Jakie korzyści z tego płyną? Sprawdziliśmy.

Porządek w domu

Pozbycie się makulatury umożliwia przede wszystkim zaoszczędzić mnóstwo miejsca w naszym mieszkaniu. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile tak naprawdę zbędnych papierów znajduje się w naszym domu. Dlatego nasza propozycja jest taka, że co jakiś czas powinniśmy raz a porządnie rozejrzeć się po mieszkaniu i usunąć z niego rzeczy, w tym przypadku mówimy szczególnie o makulaturze, które są nam niepotrzebne, a zajmuje niepotrzebnie miejsce.

Korzyści dla środowiska

Pierwszą naprawdę korzyścią dla środowiska jest ograniczenie wycinki drzew. Makulatura jest materiałem, który można wykorzystać ponownie w produkcji zeszytów, książek, a także innych artykułów papierowych. Co najbardziej istotne, wykorzystanie jej zmniejsza zapotrzebowanie na celulozę pozyskiwaną z żywych drzew. - mówi przedstawiciel Skupu Złomu King-Stal, który mieści się w Lublinie.

Następną jest ograniczenie wielkości składowisk odpadów. Papier, który ląduje w koszu na śmieci, trafia ostatecznie na wysypisko śmieci. Warto dodać, że jedna tona papieru może stanowić do 7 metrów sześciennych wszystkich odpadów, więc idąc tym tropem, kiedy oddajemy makulaturę do skupu, spowalniamy rozrastanie się i tak już ogromnych wysypisk.

Ostatnią już, bardzo ważną korzyścią jest oszczędność energii, wody, a także paliwa. Produkcja papieru z drewna wymaga nieporównywalnie większego zużycia energii i innych surowców niż wytwarzanie papieru z makulatury. Według statystyk, z jednej tony makulatury możemy zaoszczędzić ponad 26 tys. litrów wody (jedna osoba wypija tyle w ciągu ok. 36 lat) i 4200 kWh energii (czyli ilość potrzebną do ogrzewania mieszkania przez około pół roku). Pamiętajmy, że pozyskanie energii niesie za sobą potężne zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.

Korzyści materialne

Mimo wszystko korzyści materialnych jest najbardziej przekonująca dla większości. Skup makulatury płaci za surowiec, cena za kilogram papieru waha się w okolicach 20 groszy. Mogłoby się to wydawać bardzo niewiele, aczkolwiek naszym zdaniem nawet mały zysk jest lepszy, niż żaden, a wyrzucając papier do kosza, to tak jakbyśmy wyrzucali pieniądze.

Jak widzimy, oddawanie makulatury do skupów to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, wiążące się z wieloma korzyściami. Dlatego, zanim wyrzucisz ją do kosza, zastanów się, czy warto. 

Opracowanie:

King-Stal Kinga Zieleńczuk

Lublin , Bazylianówka 48A

Podziel się