Materiał Partnera Jakie opakowania wybrać do leków donosowych?

Jakie opakowania wybrać do leków donosowych?

Aplikacja leków donosowych nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego producenci starają się ją ułatwić, poprzez stosowanie specjalistycznych opakowań i łatwymi w użyciu dozownikami. Podczas wybierania opakowania do leków donosowych trzeba zwrócić uwagę nie tylko na typ, ale również tworzywo. Które opakowania najlepiej się sprawdzą w przypadku różnych rodzajów leków donosowych?

Szkło czy tworzywo sztuczne?

Jeszcze do niedawna to właśnie w szklanych opakowaniach były sprzedawane leki. W dzisiejszych czasach coraz częściej wybiera się tworzywa sztuczne, gdyż mają o wiele więcej zalet. Przede wszystkim nie tłuką się, dlatego lekarstwa można łatwo transportować. Tworzywa sztuczne są też o wiele tańsze w produkcji, co ma bezpośredni wpływ na cenę leku. Jednym z certyfikowanych producentów opakowań do leków jest firma Formed, której siedziba mieści się w Sulejówku. Bez względu na to, jakie opakowania chce się zastosować, powinny być zawsze przystosowane do przechowywania wyrobów farmaceutycznych. Nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń np. w postaci choćby śladowych ilości środków chemicznych lub drobnoustrojów.

Zwróć uwagę na zamknięcie!

Szczelne zamknięcie opakowania leku jest bardzo ważne. Wiele produktów pod wpływem kontaktu z powietrzem atmosferycznym szybciej ulega zepsuciu. Oznacza to, że lek będzie nieskuteczny a w niektórych sytuacjach nawet szkodliwy! Dokładne zamknięcie to obowiązek każdej firmy farmaceutycznej.

Rodzaje zamknięć opakowań do leków:

  • Szczelne – zapobiegają zanieczyszczeniu leku oraz rozlaniu się zawartości.
  • Hermetyczne – nieprzepuszczalne dla cieczy, ciał stałych i gazów.
  • Trwałe – powstaje przez stopienie materiału, możliwe jest tylko jedno otwarcie produktu.

Rodzaje opakowań leków donosowych

Podczas wybierania opakowania do leków, ważne jest dostosowanie go do konsystencji produktu. W przypadku preparatów donosowych najczęściej spotyka się lekarstwa w formie:

  • Oleistej lub zawiesinowej – najlepiej sprawdzi się opakowanie z wydłużonym zakończeniem, które można łatwo umieścić w nosie. Dozownik powinien umożliwiać aplikację pojedynczych kropelek, aby precyzyjnie odmierzyć ilość leku. W przypadku zawiesiny doskonale sprawdzą się również pipetki.
  • Płynnej – dawniej krople płynne były w takich samych opakowaniach, jak te gęste i oleiste, jednak obecnie coraz częściej stosuje się różnego rodzaju aerozole. Drobne cząsteczki leku skuteczniej pokrywają śluzówkę nosa i mogą dotrzeć nieco głębiej.

Im łatwiejsza i bardziej precyzyjna aplikacja, tym skuteczniej może zadziałać lek. Ostatnimi czasy popularne jest również podawanie lekarstw donosowych w formie inhalacji, dlatego wielu producentów sprzedaje swoje preparaty również w małych, jednorazowych ampułkach lub małych pipetkach.

Opracowanie:

Formed sp.j.

Sulejówek , Trakt Brzeski 66

Podziel się