Artykuł sponsorowany Jakie odpady warto oddawać do skupu surowców wtórnych

Jakie odpady warto oddawać do skupu surowców wtórnych

Człowiek generuje coraz więcej śmieci, dlatego dużą wagę przywiązuje się dziś do recyklingu. W społeczeństwie wzrasta świadomość znaczenia ekologii i coraz więcej ludzi segreguje odpady, zarówno przy codziennym wyrzucaniu śmieci do specjalnych pojemników, jak i oddając niepotrzebne rzeczy na składowisko odpadów. Na recyklingu można też zarobić sprzedając odpady do skupów surowców wtórnych.

Komunalne składowiska odpadów przyjmują śmieci za darmo. Skupy surowców wtórnych – jak sama nazwa wskazuje – odkupują je. Jest to więc znakomita okazja by po pierwsze pozbyć się odpadów, po drugie działać z pożytkiem dla środowiska, a po trzecie... zarobić. Ceny skupu uzależnione są od rodzaju surowca i sytuacji na giełdzie. Warto współpracować ze skupami posiadającymi koncesje z zakresu zagospodarowywania surowców wtórnych, a także dysponującymi własnym transportem. Wiele nowoczesnych skupów, takich jak Surowce Wtórne Menesiak Sp.J. Z Poznania, dysponuje profesjonalnymi magazynami, kontenerami i samochodami ciężarowymi do przewozu odpadów. Jakie odpady warto oddawać do takich skupów?

Makulatura

Makulaturę oddawaną do skupów można podzielić na dwie grupy: kartonową, obejmującą różnego rodzaju tekturowe i papierowe pudła, a także gazetową, czyli książki, czasopisma i inne drukowane materiały. Co jeszcze można oddać do skupu makulatury? Nadadzą się wszelkie torby, worki i opakowania papierowe. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Skupy mogą nie przyjąć papieru woskowanego i zatłuszczonego, opakowań po napojach czy tapet. Nie oddaje się również pampersów i innych artykułów higienicznych z papieru. Dlaczego warto oddawać makulaturę? To przede wszystkim ważny element ochrony środowiska, dający wymierną korzyść w postaci redukcji wycinki drzew. Zużyta makulatura wykorzystywana jest w wytwórstwie nowego papieru, ale też w branży introligatorskiej i drukarstwie.

Metale

Metale to najbardziej wartościowe odpady, które skupuje się po najlepszych cenach. Do tej grupy zalicza się wszelkiego rodzaju złom, czyli odpady stalowe oraz żeliwna, a także metale kolorowe, czyli nieżelazne, takie jak mosiądz, miedź, brąz, aluminium czy nikiel. Co warto oddać do skupu metali? Przede wszystkim puszki po napojach i żywności, a także opakowania metalowe oraz kapsle. Skupowany złom wysyłany jest do przetopu i służy do produkcji różnych elementów metalowych, np. blach ze stali.

Szkło

Szklane odpady można podzielić na dwie kategorie obejmujące szkło białe oraz kolorowe. Najliczniejszą grupą odpadów szklanych oddawanych do skupów są butelki. Skupuje się również słoiki. Należy przy tym pamiętać, by wraz ze szklanymi przedmiotami nie oddawać nakrętek. Nie oddaje się także luster, żarówek i przedmiotów ze szkła żaroodpornego.

Tworzywa sztuczne

Plastik uznawany jest za najmniej ekologiczny materiał, a to w związku z jego bardzo długim rozkładem. Z tego względu recykling odpadów z tworzyw sztucznych jest tak pożądany. Do skupu surowców wtórnych można oddawać puste pojemniki i butelki plastikowe, ale też foliowe torebki i nakrętki. Skup może nie przyjąć otłuszczonego plastiku, pojemników po lekarstwach oraz elementów AGD.

Elektroodpady

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to odpady dość kłopotliwe – wielu ludzi nie wie, co zrobić z niechcianą lodówką czy komputerem. Jest to istotny problem w XXI wieku, kiedy ilość zużywanych urządzeń elektronicznych i elektroniki stale rośnie. Oddanie elektroodpadów do skupu to dobra inwestycja, zarówno we własny budżet, jak i w środowisko. Do skupu można oddawać wszelkie zużyte biurowe sprzęty: od komputerów, przez drukarki, skanery i niszczarki, aż po telefony komórkowe. W ten sposób pozbędziemy się też lodówek, odkurzaczy, kuchenek i innego sprzętu AGD. Poza tym skupowane są też baterie oraz akumulatory.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas