Materiał Partnera Jakie metody cięcia blach możemy wykorzystać?

Jakie metody cięcia blach możemy wykorzystać?

Podczas remontów lub budowy musimy prowadzić sobie z wieloma czynnościami. Jest nam do nich potrzebny specjalistyczny sprzęt, który nie zawsze posiadamy lub też nie mamy właściwych kwalifikacji, które pozwolą nam na jego prawidłową obsługę. Jedną z prac, którą możemy zlecić do wykonania firmie, jest obróbka metali. Dzięki temu otrzymamy dobrze przycięte elementy, które z całą pewnością idealnie dopasują się do swojego pierwotnego przeznaczenia.

Metody cięcia blach

Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się coraz nowsze metody, dzięki którym można dokonać obróbki blach. Dzięki udoskonalonym technikom, prace mogą pójść zdecydowanie szybciej, a efekt, który zostanie osiągnięty z pewnością zadowoli klienta. Możemy wyróżnić kilka sposobów, które mogą być wykorzystane podczas cięcia. Niektóre z nich mogą być w pełni zautomatyzowane, inne z kolei wymagają pracy ludzkiej. W zależności od grubości blachy, możemy również obrać bardziej korzystną metodę, która da nam dokładniejszy efekt końcowy. Pierwszą z metod jest cięcie tlenowe, które jest jednocześnie najstarszą metodą obróbki. Jest to sposób tani w eksploatacji, gdyż nie zużywa się do niego drogich materiałów i można nim przeciąć zarówno cienkie jak i grubsze blachy. Dodatkowo istnieje możliwość cięcia kilkoma palnikami na raz, co zwiększa wydajność pracy. Z kolei cięcie plazmowe cechuje się dużą prędkością, jednak tracimy przez to na jakości cięcia. Dodatkowo koszt urządzenia w tej technologii, jest znacznie wyższy niż w poprzednich metodach, więc takie sprzęty używane są zazwyczaj przez duże firmy produkcyjne. Kolejną z opcji jest wybór cięcia blachy za pomocą strumienia wody. Jest to precyzyjna metoda, która nadaje się do cięcia blach o różnej grubości. Wybór tej metody pozwoli nam również na pracę wielu głowic, co da nam większą wydajność w określonym przez nas czasie.   

Wybór metody laserowego cięcia

Jednym ze znanych i często wykorzystywanych sposobów  jest także cięcie laserowe. W tej metodzie z kolei wskazane jest cięcie cieńszych rodzajów blach, jednak cechuje się ona niezwykłą dokładnością i precyzją, co pozwala na wycięcie nawet niewielkich otworów. Ten sposób jest również w pełni zautomatyzowany i może być wykonany przez odpowiednio zaprogramowaną maszynę. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak Dynamic, które specjalizują się w cięciu laserowym. Warto rozważyć tę opcję, gdyż jest ona bardzo korzystną możliwością uzyskania dokładnie obrobionego metalu. Mimo wszystko to do nas należy decyzja, jaką metodę obróbki należy obrać. Powinna ona nastąpić na podstawie analizy naszych potrzeb i rodzaju materiału, który potrzebujemy poddać obróbce.

Podziel się