Materiał Partnera Jakie metale sprzedawać na skupie?

Jakie metale sprzedawać na skupie?

Skupy złomu to miejsce, w którym można zyskać sporą ilość gotówki. I choć cenniki stale ulegają zmianom, niektóre metale kolorowe cały czas są w cenie. W grupie tej można wymienić przede wszystkim takie surowce jak miedź oraz jej stopy (np. mosiądz lub brąz), a także cynę, węgliki i aluminium. Jak je rozpoznać i ile mniej więcej kosztuje kilogram danego surowca?

Stopy miedzi

Wśród metali zawierających miedź, najcenniejsza jest miedź milbera, której cena może dochodzić do nawet 20 PLN. Można rozpoznać ją po charakterystycznej, intensywnie rudej i niemal jaskrawej barwie. Koszt innych miedzianych elementów to od 7 do 18 PLN. Warto wspomnieć również o stopach miedzi, które zawierają w swoim składzie sporą jej ilość:

  • Mosiądz – stop miedzi i cynku. Ma charakterystyczny złoty odcień. W zależności od rodzaju stopu cena wynosi 10-15 PLN.
  • Brąz – stop miedzi z cyną, gdzie zawartość miedzi wynosi od 80 do 90%. Jest ciemniejszy niż mosiądz, a swoją barwą może przypominać stare złoto. Za kilogram brązu otrzyma się zwykle od 12 PLN (za wióry) do 18 PLN.  

Należy pamiętać, że cenniki przedstawiane na skupach złomu są uwarunkowane ogólnymi cenami rynkowymi i mogą ulegać zmianom.

Cyna

Za czystą, stuprocentową cynę można otrzymać nawet kilkadziesiąt złotych. W zależności od zawartości tego pierwiastka wyróżnia się:

  • cynę 100% – około 50 PLN;
  • cynę 90% – około 30 PLN;
  • cynę 60% – około 20 PLN;
  • cynę 30% – około 6 PLN.

Porównywalną cenę do czystej cyny może mieć wyłącznie węglik spiekany, za którego kilogram otrzyma się od 40 do 60 PLN. Cynę używa się do pokrywania innych metali, dlatego łatwo pomylić je właśnie z tym surowcem. Ma srebrnawy odcień, a w celu dokładnej weryfikacji warto spytać specjalistę, na przykład przedstawiciela wrocławskiej firmy Korporacja MSK, która posiada aż 9 punktów i oferuje również odbiór osobisty złomu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o transport większej ilości metali, które są stosunkowo ciężkie.

Aluminium

Aluminium jest metalem, który nie ma zbyt wygórowanych cen, jednak bardzo łatwo można uzbierać sporą jego ilość. Cechą charakterystyczną jest srebrny kolor i nieduża masa względem objętości tego surowca. W zależności od jego rodzaju można sprzedać je za kwotę od 20 groszy za kilogram (aluminium z PCV) do około 8 złotych w przypadku aluminiowo-miedzianych chłodnic. Zdecydowanie najłatwiejszym źródłem aluminium w życiu codziennym jest zbieranie i segregacja puszek po piwie i napojach gazowanych, których współczesny człowiek może zużyć dziesiątki kilogramów rocznie.

Podziel się