Materiał Partnera Jakie gazy techniczne stosuje się w spawalnictwie?

Jakie gazy techniczne stosuje się w spawalnictwie?

W procesie części technik spawania niebagatelną rolę odgrywają gazy techniczne. W tym zakresie dzieli się je na dwa typy, które jednocześnie przyporządkowują je do pełnionej funkcji. Mowa bowiem o gazach palnych oraz osłonowych. Wśród nich można wyróżnić poszczególne rodzaje lub ich mieszanki, których dobór ma znaczenie w kwestii jakości wykonywanego spawu, jak również materiału poddawanego obróbce.

Gazy osłonowe

To pierwsza grupa z dwóch wyróżnianych w branży spawalnictwa. Mają one za zadanie przede wszystkim zabezpieczać łuki i spoinę przed oddziaływaniem gazów znajdujących się w atmosferze. Dzięki nim powstały spaw jest odporny na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne, a więc mają niebagatelny wpływ na jakość tego rodzaju obróbki. Warto również wspomnieć, że takie gazy techniczne dodatkowo chronią palnik przed przegrzaniem. Wśród nich można wyróżnić aktywne oraz obojętne, co oznacza, że pierwsze w przeciwieństwie do drugich biorą czynni udział w procesie spawania. Poszczególne rodzaje gazów technicznych osłonowych różnią się między sobą właściwościami i mogą być stosowane do odmiennych stopów metali.

Często występują również jako mieszanki spawalnicze, czyli połączenie kilku różnych w jednej butli. Jedną z nich jest na przykład argon/dwutlenek węgla, gdzie ich zawartość kolejno wynosi 80% i 20%. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w technice spawania MAG i do stali czarnej. Takie zestawienie zapewnia mniejszą ilość odprysków, dobre wtopienie oraz odpowiednie chłodzenie uchwytu. Z kolei mieszanka argonu i tlenu w proporcjach 95% i 5% pozwala skutecznie przyspieszyć spawanie, ale jednocześnie powoduje wypalanie się składników stopowych. W przypadku stali austenitycznych często sięga się po sam azot, gdyż tego rodzaju obróbka skutkuje ubytkiem tego pierwiastka, dlatego taka metoda pozwala na ograniczenie tego zjawiska. Jest to istotne, ponieważ jest on odpowiedzialny za poprawę właściwości mechanicznych materiału.

Gazy palne

Stanowią drugą grupę w podstawowym podziale gazów technicznych stosowanych w spawalnictwie. To dzięki nim możliwe jest uzyskanie wysokiej temperatury, niezbędnej do stopienia metali w celu ich cięcia lub łączenia. Najczęściej stosuje się acetylen oraz tlen, które można zakupić między innymi w firmie ImtechGaz, której siedziba znajduje się w Milanówku. Pierwszy z wymienionych cechuje się tym, że wytwarza najwyższą temperaturę ze wszystkich gazów technicznych, a to powoduje niską wilgoć obecną w jego płomieniu. W związku z tym na spawanej powierzchni nie powstają tlenki, które mogłyby powodować jej późniejsze korodowanie. Ponadto można go stosować do prac podziemnych i jako jedyny nadaje się do spawania stali. Doskonale sprawdza się również podczas cięcia długich elementów przy małej ilości przerw.

Z kolei tlen ze względu na swoją wysoką reaktywność wychodzi w reakcję z innymi gazami, dlatego ma za zadanie podwyższać temperaturę spalania. Ponadto jego zastosowanie pozwala na generowanie prostego płomienia. Często zamiast acetylenu spawacze sięgają również po propan, który służy do lutowania miękkiego lub wraz z tlenem do twardego bądź cięcia poszczególnych elementów. Cechuje go wysoka czystość spalania, niemniej jednak zdolność podgrzewania obrabianej powierzchni w czasie jest na znacznie niższym poziomie niż w przypadku wspomnianego acetylenu.

Opracowanie:

Imtechgaz Sp. z o.o sp. k.

Milanówek , Konopnickiej 3

Podziel się