Materiał Partnera Jaki typ kartonu sprawdzi się jako opakowanie zbiorcze?

Jaki typ kartonu sprawdzi się jako opakowanie zbiorcze?

Opakowania zbiorcze to pudła, w których umieszcza się opakowania jednostkowe. Mogą one służyć jedynie do transportu lub trafić do sprzedaży w formie wielopaków. Jeśli szukasz idealnego opakowania zbiorczego, musisz dostosować je przede wszystkim do rodzaju swoich produktów. Który typ kartonu najlepiej się sprawdzi i jak zadbać o 100% bezpieczeństwa w czasie transportu?

Dlaczego pakujemy w opakowania zbiorcze?

Opakowania zbiorcze mają ogromne znaczenie w magazynowaniu i transportowaniu towarów. Wystarczy wyobrazić sobie setki opakowań jednostkowych ściereczek kuchennych, które musiałyby być transportowane luzem np. w foliowych workach. Byłoby to przede wszystkim niewygodne, a ściereczki mogłyby ulec odkształceniu lub zniszczeniu. To samo dotyczy niemal wszystkich dostępnych na rynku produktów! Opakowania kartonowenie tylko tanie, ale również wygodne w użyciu. Kształt prostopadłościanu sprawia, że nie powstają pomiędzy nimi wolne przestrzenie, co zdecydowanie ułatwia zagospodarowanie całej przestrzeni naczepy. Ułożone jeden przy drugim kolumny kartonów zbiorczych są stabilne. Idealnie równie powierzchnie gwarantują, że magazynowane pudła się nie przewrócą.

Karton klapowy, czyli uniwersalne rozwiązanie

Zwykle opakowania zbiorcze są umieszczane w kartonach klapowych. Największą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość szybkiego złożenia pudła. Doświadczone osoby są w stanie złożyć karton klapowy w parę sekund. To ogromny plus na liniach produkcyjnych obsługiwanych przed pracowników, gdzie liczy się sprawne pakowanie artykułów z taśmy. Opakowania klapowe mogą być złożone bez użycia dodatkowych taśm samoprzylepnych i klejów. Mają one wszechstronne zastosowanie i są powszechnie wykorzystywane w większości zakładów produkcyjnych, hurtowni i magazynów. Można w nich umieścić zarówno dużą ilość drobiazgów np. pakowane pojedynczo gąbki do naczyń, jak i większe produkty – między innymi sprzęty AGD (czajniki, miksery itd.).

Pudełka dwuczęściowe – obwoluta czy wieko?

Kartony dwuczęściowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku wielopaków, kiedy to opakowanie zbiorcze trafia do jednego konsumenta. Są one polecane zwłaszcza ze względu na estetykę. Kartony z wiekiem są chętnie wybierane w przypadku kosmetyków lub kolekcjonerskich „boxów”. Ostatnio w perfumeriach i drogeriach coraz częściej pojawiają się również kartony z ozdobną obwolutą. Można na nią nanieść tematyczną grafikę, na przykład z motywem świątecznym lub walentynkowym. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że dany produkt nie zostanie wykupiony na czas. Obwolutę można w dowolnym momencie zdjąć lub zmienić na inną. W ten sposób nawet po sezonie można łatwo sprzedać dany zestaw kosmetyków lub innych artykułów i nie trzeba decydować się na poświąteczną obniżkę cen, która dla wielu sklepów jest niekorzystna pod względem finansowym.

Postaw na bezpieczeństwo!

Cienka warstwa kartonu nie zawsze będzie odpowiednim zabezpieczeniem. Warto wybierać opakowania solidne, które zostały wyprodukowane przez znaną i polecaną na rynku markę np. WOK. Jeśli opakowania jednostkowe mają nieregularne kształty i w opakowaniu zbiorczym znajduje się sporo wolnej przestrzeni – warto dodatkowo wypełnić je dodatkową tekturą, aby unieruchomić artykuły w czasie transportu. To właśnie transport jest największym zagrożeniem dla produktów kruchych np. wykonanych ze szkła. Na opakowaniach zbiorczych powinny znaleźć się również ważne informacje np. te, które pozwolą na sprawną identyfikację bez konieczności otwierania kartonu.

Czyste śmieci – postaw na ekologię!

Czyste śmieci to takie, które w całości mogą być poddawane recyklingowi. Opakowania wykonane z kartonu się do nich zaliczają! Ponowne wykorzystywanie surowców wtórnych to ogromne odciążenie dla środowiska. Nie warto decydować się na opakowania, które po jednorazowym wykorzystaniu będą musiały zostać zutylizowane. Papier jest uznawany za jeden z najbardziej ekologicznych surowców na naszej planecie. Jedną z jego zalet jest również wyjątkowo szybki rozkład. Nielegalne wysypiska śmieci to nadal częste zjawisko. Producenci mogą zadbać o to, aby śmieci wyrzucane przez nieodpowiedzialnych konsumentów nie stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego. Tworzywa sztuczne są obecnie jednym z największych zagrożeń dla przyrody. Odpadki te rozkładają się dziesiątki, a nierzadko nawet setki lat! Wpływają na estetykę polskiej przyrody oraz stanowią niebezpieczeństwo dla dzikich zwierząt. Decydując się na stosowanie tekturowych opakowań, możesz mieć pewność, że będą one przyjazne środowisku!

Opracowanie:

Wok Wytwórnia opakowań kartonowych

Barłożnia Wolsztyńska 5

Podziel się