Artykuł sponsorowany Rodzaje węgla - jaki opał wybrać? PPUH Piórki

Rodzaje węgla - jaki opał wybrać? PPUH Piórki

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów węgla, które różnią się między sobą kalorycznością i granulacją. Odpowiednia sprawność i wydajność pieca na węgiel zależy w dużym stopniu także od tego, jaki opał wykorzystuje się do spalania w nim. Renomowane składy opałów, takie jak Piórki Pellet Marcin Piórkowski, oferują sprzedaż detaliczną i hurtową wielu różnych materiałów opałowych. Sprawdź, jaki rodzaj opału wybrać i jak poznać dobrej jakości węgiel kamienny.

Podział węgla

Węgiel dzieli się ze względu na typy, klasy oraz gatunki i granulację. Jak wyjaśniają eksperci, poznanie tego podziału pomaga lepiej dobrać opał do naszych potrzeb, dzięki czemu ogrzewanie domu węglem staje się bardziej efektywne.

Typ węgla - określa zdolność spiekania, ciepło spalania oraz zawartość części lotnych węgla. W domach jednorodzinnych stosuje się węgiel o typie 31, 32 lub 33. Typ 31 to węgiel płomienny, 32 to węgiel gazowo-płomienny natomiast typ 33 to węgiel gazowy, który stosowany może być tylko w niektórych rodzajach nowych kotłów.

Klasa - jest to miara wartości opałowej (kaloryczności) i zawartości popiołu danego rodzaju węgla. Klasa wyrażona jest dwoma cyframi łamanymi przez siebie. Pierwsza cyfra oznacza kaloryczność opałową węgla wyrażoną w MJ/kg - im jest ona wyższa, tym bardziej kaloryczny jest węgiel. Węgiel o niskiej wartości opałowej ma wartość kaloryczną 25-26 MJ/kg, średnia kaloryczność to 27-28 MJ/kg, a wysoka 29-30 MJ/kg. Druga wartość oznacza procent zawartości popiołu - nie powinien on być większy niż 7%.

Granulacja - określana także jako sortyment. Granulacja określa to, jakiej wielkości są ziarna węgla. W granulacji wyróżnia się kategorie:

  • grube - ziarna o wielkości powyżej 60 mm do nawet ponad 200 mm, np. węgiel orzech, kostka, kęs;

  • średnie  - o granulacji od 8 do 31,5 mm, np. ekogroszek, groszek;

  • drobne - ziarna o wielkości do 6 mm, np. miał. 

Wybierając rodzaj węgla w składzie opałów sprzedawca powinien nam udostępnić informację o parametrach danego surowca.

Jaki węgiel wybrać?

Ważne jest, aby rodzaj opału był dostosowany do tego, jakie wymagania stawia producent pieca. Warto przeczytać instrukcję i sprawdzić, jaki opał jest zalecany. W niektórych rodzajach pieców pali się bowiem tylko jednym rodzajem węgla. Na przykład w piecach z podajnikami stosuje się głównie ekogroszek, który ma odpowiedni rozmiar i nie blokuje się w podajniku. Miał spala się w specjalnych piecach dostosowanych do palenia tak drobnym materiałem. Zawsze należy wybierać produkt najwyższej klasy i o dobrej kaloryczności, dzięki czemu węgiel będzie spalał się efektywnie.

Jakie rodzaje opału znajdziemy w ofercie wyspecjalizowanego składu?

Wyspecjalizowany skład opału PIÓRKI oferuje różne rodzaje materiałów opałowych. Należy do nich pellet i brykiet drzewny, a także ekogroszek i węgiel:

  • kamienny orzech gruby,

  • kamienny orzech średni,

  • kamienny orzech drobny,

  • kostka kamienna.

Asortyment obejmuje wysokokaloryczny opał od renomowanych producentów, który jest dostępny w sprzedaży na tony oraz w workach pakowanych po 25 kg. Ponadto specjaliści oferują terminowy transport zakupionych produktów.

Jako wiodący dostawca materiałów opałowych, firma Piórki Pellet Marcin Piórkowski posiada dwa doskonale zaopatrzone składy na terenie województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. W składach opału w Zwierzynie i Gorzowie Wielkopolskim możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego surowca. Szeroka oferta obejmuje także wydajny i tani pellet, który jest doskonałą alternatywą dla wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas