Materiał Partnera Jaki powinien być magazyn, by spełniał swoją funkcję?

Jaki powinien być magazyn, by spełniał swoją funkcję?

Liczne przedsiębiorstwa do prowadzenia swoich działań potrzebują przestrzeni magazynowej. Jednak by była ona funkcjonalna i usprawniała pracę, musi ona być właściwie zaprojektowana i wyposażona. Znaczenie mają tu przede wszystkim rozmiary magazynu – to one warunkują to, jak przechowywane będą towary i jaki sprzęt znajdzie tu zastosowanie. W artykule radzimy, jak stworzyć funkcjonalny magazyn.

Projekt magazynu

Magazyn to pomieszczenie lub osobny budynek przystosowany do przechowywania, załadowywania i rozładowywania różnego rodzaju towarów. Musi zatem być właściwie zaprojektowany, by korzystanie z niego nie sprawiało trudności, a ułatwiało działania pracowników. Planując budowę magazynu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jaki towar będzie magazynowany?
  • Jaką możemy zastosować infrastrukturę?
  • Czy istnieją już dostępne środki?
  • Jaki jest przepływ towarów?
  • Jak duża jest kadra obsługująca magazyn?

Te kwestie pozwalają określić przede wszystkim rozmiar magazynu oraz rozwiązania techniczne, jakie mogą w nim być wykorzystane właśnie ze względu na lokalizację – rozmiary i kształt przestrzeni, jaką dysponujemy. Pewne kwestie uzależnione są od przepisów budowlanych, dlatego projektem magazynu powinien zająć się specjalista. Rodzaj ładunków, częstotliwość ich przyjmowania czy czas kompletowania zamówień decyduje natomiast o zagospodarowaniu przestrzeni magazynu.

Wyposażenie magazynu

Właściwy projekt to połowa sukcesu. Funkcjonalność magazynu zależy również od zastosowanych w nim specjalistycznych urządzeń. Podstawę stanowią tutaj regały oraz palety. Te ostatnie stanowią szczególnie istotny element każdego magazynu. Łatwo dostępne w punktach skupu i sprzedaży takich jak Edjan w Markach są niezastąpione zarówno w magazynowaniu, jak i transporcie. Najczęściej stosowanym rodzajem są europalety. Ich budowa i standardowy rozmiar 1200 x 800 mm sprawiają, że mogą być podnoszone przez każdy rodzaj wózków jezdniowych podnośnikowych. Alternatywę dla nich stanowią palety przemysłowe. Te powstają w różnych rozmiarach, co pozwala bez trudu dopasować je do potrzeb firmy oraz przestrzeni magazynowej. Wykonane z drewna gwarantują bezpieczeństwo ładunku oraz dają możliwość wielokrotnego użycia.

Palety drewniane pozwalają grupować towar. Nośność palet euro to 1500 kg, co daje szerokie możliwości w zakresie przechowywania rozmaitych produktów. Ładunek zazwyczaj magazynowany jest w mniejszych opakowaniach układanych na palecie warstwowo. Dodatkowe zabezpieczenie stanowić mogą folia stretch lub drewniane nadstawki paletowe. Tak przygotowane ładunki umieszczane są na regałach magazynowych.

Sprawny transport, załadunek i rozładunek w magazynie zapewnić mogą natomiast specjalistyczne urządzenia przenośnikowe i podnośnikowe. Przy projektowaniu magazynu musimy zatem uwzględnić potrzeby wózków widłowych – te są obecnie najczęściej stosowane zarówno w małych magazynach, jak i wielkich halach magazynowych.

Opracowanie:

Edjan Jan Przetacki

Marki , mjr. Billa 2

Podziel się