Artykuł sponsorowany Jaki kocioł gazowy wybrać?

Jaki kocioł gazowy wybrać?

Kotły gazowe to urządzenia grzewcze, które mogą być stojące lub wiszące, jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne, tradycyjne lub kondensacyjne, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Ich wspólną cechą jest to, że zasilane są tym samym paliwem – gazem. Jeżeli zamierzamy zamontować w domu kocioł gazowy, musimy wybrać jego rodzaj. Warto poznać różne typy kotłów gazowych i zdecydować, który najlepiej sprawdzi się w domu.

Jednofunkcyjne i dwufunkcyjne kotły gazowe do ogrzewania domu

Kocioł jednofunkcyjny służy wyłącznie do ogrzewania wody krążącej w rurach centralnego ogrzewania. Jeżeli chcemy, aby podgrzewał także wodę, musimy dokupić do niego zasobnik podgrzewania wody, którego pojemność powinna być dostosowana do ilości osób korzystających z niej. Kocioł dwufunkcyjny wyposażony jest natomiast w dodatkowy, przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Zaczyna podgrzewać wodę dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, więc na początku przez chwilę poleci zimna.

Kotły gazowe są ekonomiczne, ciche i nie wymagają praktycznie obsługi. Czasem jednak zdarzają się usterki, przy których z pomocą przychodzi serwis kotłów gazowych. Wzywany jest w przypadku poważniejszych awarii. Jeżeli jednak kocioł poddawany jest systematycznej kontroli, awarie rzadko się zdarzają. Tym drobniejszym można zaradzić samodzielnie. Zdarza się, że po dłuższej przerwie w użytkowaniu, kocioł nie chce się uruchomić. Należy wówczas sprawdzić poprawność zasilania elektrycznego, bezpiecznik w kotle, drożność filtra gazowego oraz zawór zasilający. Jeżeli w przypadku kotła dwufunkcyjnego jest ciepła woda użytkowa, lecz nie działa centralne ogrzewanie, należy sprawdzić, czy grzejniki nie są zapowietrzone. W przypadku braku ciepłej wody, przed wezwaniem serwisu trzeba sprawdzić, czy filtr zimnej wody nie jest zabrudzony.

Kotły gazowe z otwartą lub zamkniętą komorą spalania

Kotły wyposażone w otwartą komorę spalania wymagają pomieszczenia o odpowiedniej powierzchni, do którego zapewniony jest dopływ powietrza. Pomieszczenie musi posiadać również wentylację grawitacyjną. Kotły kondensacyjne zawsze mają zamkniętą komorę spalania, natomiast kotły tradycyjne dostępne są z otwartą lub zamkniętą komorą. Kotły z zamkniętą komorą spalania, tzw. turbo, powietrze do spalania czerpią z zewnątrz. Powstające spaliny również odprowadzane są na zewnątrz. Takie rozwiązanie umożliwia zamontowanie kotła w mniejszym pomieszczeniu. Jak twierdzi specjalista z serwisu pieców gazowych Marian Rycaj, każde pomieszczenie, w którym będzie zamontowany kocioł, zarówno z otwartą komorą spalania, jak i zamkniętą, musi być dokładnie sprawdzone pod względem spełniania wymagań bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas