Materiał Partnera Jaka uszczelka będzie dobra do drzwi zewnętrznych?

Jaka uszczelka będzie dobra do drzwi zewnętrznych?

Uszczelnienia stolarki otworowej z czasem ulegają zużyciu. Ich stan techniczny ma decydujący wpływ na izolacyjność drzwi przed hałasem i zimnem z zewnątrz. Stąd okresowa wymiana uszczelki to konieczność. Należy wybierać produkty dedykowane do tego celu, aby mogły prawidłowo spełniać swoje funkcje. Największą popularnością cieszą się artykuły gumowe bądź silikonowe.

Dlaczego rodzaj jest ważny?

Podstawowymi funkcjami uszczelki w drzwiach zewnętrznych – wejściowych jest ochrona przed ubytkami ciepła z budynku, jak również izolacja akustyczna. Jej stan techniczny jest bardzo ważny, aby spełniała swoje zadanie. Z biegiem czasu naturalne jest, że materiał ulega zużyciu, dlatego konieczna jest jej wymiana na nową. Nie poleca się w tym celu korzystać z produktów przeznaczonych do okien bądź drzwi balkonowych. Tego rodzaju artykuły nie są w stanie spełnić wszystkich oczekiwań, a dodatkowo bardzo szybko ulegną zniszczeniu. To generuje dodatkowe koszty i większe nakłady pracy związane z ponownym montażem. Nieprawidłowo dobrana uszczelka naraża na uszkodzenie również samą stolarkę drzwiową. Warto więc dokładnie sprawdzać przy zakupie rodzaj oraz jakość produktu i wybierać je od sprawdzonych producentów, na przykład firmy DIF, której siedziba mieści się w Podkowie Leśnej.

Z jakiego materiału uszczelka?

Wszystkie artykuły przeznaczone do uszczelniania drzwi zewnętrznych charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją. Mogą być jednak wykonane z odmiennych materiałów, co decyduje o ich właściwościach, a przede wszystkim trwałości. Dobry produkt przede wszystkim powinien być sprężysty, odporny na działanie promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur i mocny. Jednym z najpopularniejszych wyborów są uszczelki gumowe, które dzięki swojej sporej elastyczności dobrze dopasowują się do wszystkich szczelin. Z kolei najnowocześniejsze to produkty otrzymywane z elastomeru EPDM, zachowujące swoją sprężystość zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Na uwagę zasługują również uszczelki silikonowe, nadające się do drzwi wykonanych ze wszystkich materiałów, ponieważ dobrze przylegają do każdej powierzchni. Są najczęściej wybieranym rodzajem, zaraz po artykułach gumowych.

Jak uszczelniać drzwi?

Najprostsze w montażu są uszczelki samoprzylepne, najczęściej sprzedawane długościach kilkunastu metrów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj produktu wybierzemy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy ją dokładnie wyczyścić z resztek kleju po starej uszczelce, następnie odtłuścić i osuszyć. Po wstępnym dopasowaniu i przycięciu artykułu do pożądanych wymiarów można odkleić kawałek taśmy zabezpieczającej. Uszczelkę przyklejamy partiami, dobrze dociskając każdy nałożony na drzwi odcinek. Warto zwrócić uwagę na to, aby każda osobna część dobrze przylegała do drugiej, zwłaszcza w miejscach, gdzie tworzą kąt prosty. Na koniec upewniamy się, czy podczas montażu nie powstała żadna szczelina, która spowoduje odklejanie się uszczelki bądź nieprawidłową izolację stolarki.

Opracowanie:

Dif Dariusz Dąbrowski

Podkowa Leśna , Królicza 4

Podziel się