Materiał Partnera Jaką stal zbrojeniową kupić?

Jaką stal zbrojeniową kupić?

Zbrojenie betonu jest bardzo ważnym etapem budowy. Stosuje się je przede wszystkim do wzmocnienia nadproży, fundamentów oraz stropu. Wielu inwestorów decyduje się na samodzielny zakup materiałów zbrojeniowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas ich kompletowania. Jakie gatunki i klasy stali zbrojeniowej wyróżniamy?

Na czym polega zbrojenie budynków?

Beton jest materiałem mocnym, lecz dość kruchym. Wykorzystanie stali zbrojeniowej zapewnia jego większą stabilność i chroni przed pękaniem betonowej konstrukcji. Wśród najważniejszych elementów można wymienić zbrojenie nośne oraz uzupełniające. Zbrojenie nośne wymaga szczególnie precyzyjnego projektu oraz wykonania, gdyż ma ogromny wpływ na konstrukcję budynku. Zbrojenie uzupełniające to dodatkowe zabezpieczenie. Do zbrojenia betonu wykorzystuje się głównie stalowe pręty lub gotowe już siatki. Produkcją wysokiej jakości stali zbrojeniowej  zajmuje się między innymi firma Rabat. Stal zbrojeniową można podzielić na klasy oraz gatunki, które dostosowuje się do indywidualnego projektu budynku.

Klasy stali zbrojeniowej

Klasy stali oznaczają jej wytrzymałość, czyli plastyczność – moc, z jaką można wygiąć stalowy element, aby powrócił do swojej formy. Wśród klas stali zbrojeniowej wyróżniamy:

  • A-0 i A-1 – wykorzystywana do przygotowania zbrojenia pomocniczego np. strzemion. Pręty mają gładką powierzchnię.
  • A-II – powierzchnia prętów jest żeberkowa i służą do montażu zbrojenia nośnego.
  • A-III – pręty żebrowane, z których tworzy się główne zbrojenie.
  • A-III N – pręty o większej ilości żeberek podłużnych. Charakteryzują się największą wytrzymałością spośród wszystkich klas.

Gatunki stali zbrojeniowej

Oprócz klas stali, można wyróżnić również jej gatunki. Oznaczenie to składa się z ciągu liter i cyfr, które precyzują wszystkie właściwości danego elementu. Cyfry to cechy chemiczne, a litery służą do określania właściwości fizycznych i mechanicznych. Cyfry i litery zawarte w oznaczeniu gatunku stali określają na przykład:

  • przeznaczenie danego wyrobu,
  • poziom zawartości węgla w skali od 0 do 7,
  • możliwość spawania,
  • możliwość stosowania jako stal zbrojeniową.

Dla osoby nie mającej doświadczenia w budownictwie oznaczenia te mogą być trudne do rozszyfrowania. Jeśli decydujesz się na samodzielny zakup materiałów budowlanych, skonsultuj dane uwzględnione w projekcie z przedstawicielem przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją stali zbrojeniowej. W ten sposób zyskasz pewność, że zainwestujesz w odpowiednie materiały.

Opracowanie:

Podziel się