Materiał Partnera Jaką rolę odgrywa pakowanie próżniowe w przemyśle spożywczym?

Jaką rolę odgrywa pakowanie próżniowe w przemyśle spożywczym?

Dobór opakowania, które skutecznie zabezpieczy żywność zarówno w trakcie transportu, jak i na półce sklepowej to podstawa w końcowej fazie produkcji. Skuteczny sposób to pakowanie próżniowe, wykorzystujące specjale worki barierowe. Taka metoda chroni produkty przez zepsuciem się, jak również gwarantuje ich świeżość i zachowanie wszelkich walorów smakowych.

Funkcje opakowań spożywczych

Niezależnie od wybranego sposobu konfekcjonowania żywności, każdy rodzaj opakowania ma podstawowe zadanie, które musi spełnić. Przede wszystkim chodzi o ochronę produktów spożywczych przed uszkodzeniem, a także czynnikami zewnętrznymi. Innymi słowy, podstawową funkcją opakowania jest zapewnienie trwałości oraz świeżości. Trwały materiał zabezpieczający ma niebagatelne znaczenie dla logistyki, czyli transportowania towarów spożywczych na duże odległości. Powinno ono ograniczać działanie wstrząsów, a także sprzyjać ekspozycji na półce sklepowej. Ponadto jego estetyczne wykonanie ma za zadanie pozytywnie wpływać na promocję oraz sprzedaż produktu. Wszystko dzięki funkcji informacyjnej, która pozwala na zapoznanie się konsumenta z wyglądem oraz właściwościami artykułu spożywczego. W obecnych czasach niebagatelne znaczenie ma także aspekt ekologiczny, co przekłada się na poddanie opakowania procesowi recyklingu, a także jego produkcję bez szkodliwości dla środowiska.

Charakterystyka pakowania próżniowego

Proces pakowania próżniowego rozpoczyna się od podzielenia całości produktu na porcje. Następnie kolejne przydziały zostają umieszczone w urządzeniu nazywanym pakowarką próżniową i owinięte workiem barierowym lub specjalną folią. Całość odbywa się w sterylnych warunkach. Same opakowania zaś są one wykonane z wielowarstwowej folii poliamidowej oraz polietylenowej. Muszą spełniać wymogi PZH. Atest pozwala na ich dopuszczenie do kontaktu z żywnością, gdyż daje gwarancję nietoksyczności. Worki powinny charakteryzować się następującymi parametrami:

  • barierowość dla gazów;
  • połysk;
  • przeźroczystość;
  • szczelne zamknięcie;
  • wytrzymałość na przerwanie.

Najczęściej w ten sposób konfekcjonowane są wędliny, mięso, wyroby mleczarskie – ser, ryby, owoce morza, a także dania gotowe. Wszystkie artykuły potrzebne do przeprowadzenia pakowania próżniowego można zamówić i zakupić u producenta opakowań firmy Techno, znajdującej się we Wrocławiu.

Zalety konfekcjonowania metodą próżniową

Wybór takiego rozwiązania ma wiele korzyści zarówno dla producentów, jak i sprzedawców oraz konsumentów. Przede wszystkim próżnia pozwala na zachowanie świeżości produktu przez dłuższy czas i ogranicza ryzyko jego szybkiego zepsucia się, co minimalizuje starty. Utrzymanie szczelności umożliwia zachowanie wszystkich walorów smakowych, wizualnych oraz aromatycznych produktu. Również skutecznie chroni przed zanieczyszczeniem, bakteriami i wilgocią. Ponadto w jednej chłodziarce bądź opakowaniu zbiorczym można trzymać wiele różnych produktów zapakowanych w ten sposób, nie ryzykując przeniknięcia się zapachów.

Opracowanie:

Techno PPHU Jan Ziomek sp.j

Wrocław , Tadeusza Kościuszki 150

Podziel się