Artykuł sponsorowany Jak zbudowany jest wózek widłowy?

Jak zbudowany jest wózek widłowy?

Wózki widłowe to pojazdy wykorzystywane do transportu towarów w wielu firmach oraz magazynach. Wiedza na temat budowy tych urządzeń jest niezbędna dla wszystkich operatorów. Każda osoba prowadząca wózki widłowe powinna wiedzieć, z jakich elementów składają się te pojazdy. Jest to niezbędne do bezpiecznej jazdy i prawidłowej obsługi przewożonych towarów. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak zbudowany jest wózek widłowy.

Podstawowe elementy budowy każdego wózka widłowego

Wszystkie wózki widłowe zbudowane są z podobnych elementów. Niezwykle ważne jest, by każdy z nich działał poprawnie. Jakiekolwiek niedopatrzenie lub niezauważenie powstałej usterki może prowadzić do poważnej awarii mającej wpływ na funkcjonowanie maszyny. Do najważniejszych elementów zarówno nowych, jak i używanych wózków widłowych podnośnikowych należą:

  • Rama bezpieczeństwa lub kabina ochronna – element chroniący operatora w razie wypadku lub kolizji. Rozmiar oraz kształt ramy zależny jest od modelu pojazdu. Znajduje się tam cały osprzęt sterowniczy (kierownica, pedały, dźwignie).
  • Fotel operatora wózka – siedzisko dla osoby obsługującej wózek widłowy. W zależności od modelu pojazdu znajduje się wewnątrz ramy bezpieczeństwa lub kabiny ochronnej. Niektóre rodzaje wózków, np. wózki paletowe, w ogóle nie mają fotela operatora.
  • Podwozie – trójkołowe lub czterokołowe w zależności od modelu.
  • Silnik – jednostka napędowa wózka. W zależności od typu pojazdu może być napędzany benzyną, olejem napędowym, prądem elektrycznym lub LPG. Istnieją również wózki ręczne, bez silnika.
  • Pokrywa silnika – element chroniący jednostkę napędową wózka.
  • Przeciwwaga – element znajdujący się w tylnej części pojazdu. Służy do wyrównania ciężaru wózka i przewożonych przez niego towarów. Wszystko po to, aby pojazd nie wywrócił się podczas transportu ciężkich ładunków.
  • Widły – element w kształcie litery L. Wykorzystywane w czasie przewożenia, podnoszenia i opuszczania towarów.
  • Karetka – element, do którego przymocowane są widły. Karetka często nazywana jest płytą czołową pojazdu.
  • Maszt – element w postaci pionowej ramy, do którego przymocowane są karetka i widły. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne podnoszenie i opuszczanie ładunków. W zależności od modelu wózka maszt może występować w formie Standard, Duplex lub Triplex.

Układy i instalacje znajdujące się w wózkach widłowych

Poza podstawowymi elementami budowy, każdy wózek widłowy wyposażony jest także w liczne układy umożliwiające sprawną i bezpieczną pracę maszyny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie IPZ, oferującej sprzedaż i wynajem wózków widłowych w Szczecinie i Olsztynie

Wśród najważniejszych układów i instalacji składających się na budowę wózka warto wymienić: układ napędowy, hamulcowy, kierowniczy, elektryczny i hydrauliczny. Prawidłowa praca wszystkich powyższych instalacji ma niebagatelne znaczenie w kontekście właściwego funkcjonowania całej maszyny. Każdy układ jest tak samo ważny, dlatego nie można zapominać o regularnych przeglądach i odpowiedniej konserwacji poszczególnych podzespołów stanowiących budowę wszystkich układów znajdujących się w pojeździe.

Wózki widłowe to złożone maszyny, których budowa składa się z wielu skomplikowanych elementów. Warto jednak dokładnie się z nimi zapoznać, aby znać prawidłowe nazewnictwo podstawowych elementów. To wiedza przydatna nie tylko podczas egzaminu przed komisją UDT, ale także w trakcie codziennej pracy operatora w hali czy magazynie. Ułatwi to obsługę urządzenia oraz kontakt z serwisem w przypadku pojawienia się jakiejś usterki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas