Artykuł sponsorowany Jak wygląda zasada działania siłowników hydraulicznych i ich regeneracja?

Jak wygląda zasada działania siłowników hydraulicznych i ich regeneracja?

Zasada działania siłowników hydraulicznych opiera się na wykorzystaniu różnicy ciśnienia cieczy roboczej i przekształcenia jej na energię mechaniczną. Dzięki prostej budowie oraz możliwości pracy pod dużym obciążeniem, znajdują one szerokie zastosowanie w maszynach przemysłowych, budowlanych oraz rolniczych. Ich intensywna eksploatacja sprawia, że siłowniki ulegają awariom. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem okazuje się ich regeneracja.

Budowa i zasada działania siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne do swojej pracy wykorzystują ciśnienie cieczy roboczej i przekształcają je na energie mechaniczną, która umożliwia wprowadzenie w ruch prostoliniowy lub obrotowy elementów maszyn. Dzięki niskiej bezwładności oraz natychmiastowej wręcz reakcji na zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia w układzie, siłowniki są w stanie bez najmniejszego problemu obsługiwać nawet bardzo ciężkie ładunki. Podstawowymi elementami siłowników są tłoki i cylindry, zamknięte w obudowie, która ma za zadanie zapewniać idealną szczelność układu. W zależności od zastosowania, siłowniki hydrauliczne różnią się od siebie budową oraz wielkością. Można wyróżnić urządzenia działające jednostronnie lub dwustronnie, a także tandemowe i teleskopowe.

Układy hydrauliczne są niezwykle popularne i szeroko stosowane. Niestety, jak wszystkie urządzenia mechaniczne ulegają awarii. W wielu przypadkach, zamiast kupować całkiem nowy element układy, dobrym rozwiązaniem okazuje się regeneracja siłownika hydraulicznego, która pozwala zaoszczędzić na nawet do 50% kosztów i przywrócić niemal całkowitą jego sprawność i wydajność. W zależności, gdzie znajdują zastosowanie układy hydrauliki siłowej, np. w szeroko rozumianym przemyśle w konstrukcji maszyn i urządzeń, w budownictwie, rolnictwie czy górnictwie, zużyciu mogą ulegać odmienne elementy siłowników. Olbrzymie natężenie codziennej ich eksploatacji powinno skłaniać właścicieli maszyn także do regularnych przeglądów technicznych, które w wielu przypadkach mogą znacząco przedłużyć ich żywotność.

Na czym polega regeneracja siłowników hydraulicznych?

Proces regeneracji siłowników hydraulicznych rozpoczyna się od dokonania pełnej diagnostyki, która ma na celu pełne zweryfikowanie i zlokalizowanie uszkodzeń. Ponadto, konieczne jest skontrolowanie stanu zużycia i sprawdzenie czy poszczególne komponenty będą nadawały się do procesu regeneracji, kra ma na celu przywrócenie fabrycznej sprawności. Badaniu diagnostycznemu poddaje się powierzchnie chromowe tłoczyska, stan dławicy, pasowanie dławicy z tłoczyskiem, a także stan osadzenia dławicy w cylindrze, stan techniczny tłoka oraz samego cylindra.

Prace naprawcze i regeneracyjne dotyczą zazwyczaj wymiany elementów uszczelniających, które od wysokiego ciśnienia ulegają szybkiej eksploatacji, a także wymiana łożysk, i tulei ślizgowych, tłoczysk lub ich szlifowanie i chromowanie, naprawa dławicy, a także drążenie tłoczysk. Wymienione powyżej elementy są regenerowane poprzez obróbkę materiałową m.in. frezowanie, roztaczanie, napawanie, honowanie, a także spawanie. Regenerację siłownika hydraulicznego warto zlecić profesjonalnej firmie Zawi Met Leszek Zawiszewski z Tucholi w województwie kujawsko-pomorskim, która wyróżnia się nie tylko dokładnością, ale także kompleksowym i indywidualnym podejście do każdego klienta. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas