Materiał Partnera Jak wygląda wycena katalizatorów używanych

Jak wygląda wycena katalizatorów używanych

Wśród jednych z najważniejszych elementów układu wydechowego naszego samochodu znajduje się katalizator samochodowy. Niestety ten w pewnym momencie się zużyje, co zmusi nas do wymiany tej części. Warto wiedzieć, że w przypadku potrzeby wymiany zużytego katalizatora, możemy udać się do wyspecjalizowanego skupu, gdzie będziemy mogli sprzedać stary element i zrekompensować sobie część kosztów wymiany.

Metody wyceny katalizatorów samochodowych

W katalizatorze, nazywanym także reaktorem katalitycznym lub konwerterem katalitycznym, znajdują się takie metale szlachetne, jak pallad, platyna, rod lub ruten. To właśnie na nich zależy skupowi katalizatorów, ponieważ pod ich kątem katalizatory poddawane są recyklingowi.

Jeśli zamierzamy sprzedać zużyty katalizator samochodowy, musimy udać się do wyspecjalizowanego skupu, w którym doświadczeni specjaliści dokładnie i rzetelnie ustalą cenę zużytego elementu. Warto tutaj podkreślić, że nie istnieje jednolity cennik zużytych katalizatorów, ponieważ każdy katalizator jest inny, a co za tym idzie także ilość zawartych w nim metali szlachetnych. W ramach wyceny mogą zostać zaproponowane dwa rozwiązania:

  •  tzw. „tel quel”, które polega na skupie za pomocą zryczałtowanej ceny za sztukę lub jednostkę masy,
  •  przeprowadzenie badania polegającego na wycięciu i zmieleniu wkładu katalizatora, po czym dokonaniu analizy określającej zawartość metali szlachetnych.

Niektóre firmy dysponują także bazą zawierającą zdjęcia i cennik katalizatorów zależny od tego, z jakiego auta został wymontowany.

Jak wybrać odpowiedni skup katalizatorów

Aby być pewnym, że recykling naszego zużytego katalizatora zostanie przeprowadzony odpowiednio, należy wybrać odpowiednią firmę prowadzącą skup. Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę, są odpowiednie certyfikaty oraz pozwolenia. Dalszym kryterium powinna być powinna być renoma firmy oraz opinie o niej. Warto zdecydować się na sprawdzoną firmę, taką jak np. Katmet z Inowrocławia. Dzięki temu możemy być pewni, że sprzedany katalizator jest w dobrych rękach i zostanie poddany recyklingowi zgodnie z wszelkimi przepisami i zasadami, pozwalającymi na ponowne użycie zdobytych w ten sposób metali szlachetnych.

Dzięki odsprzedaży katalizatorów i odzyskowi surowców przyczyniamy się do ochrony środowiska oraz zasobów naturalnych. Oczywiście nie można pominąć faktu, że jednocześnie dbamy wówczas o nasz portfel, rekompensując sobie częściowo zakup nowego katalizatora. Dbałość o planetę jest tylko mile widzianym bonusem.

Opracowanie:

PHU Katmet. Zbigniew Franków

Inowrocław , Bagienna 44

Podziel się